O co jde? V dubnu dva britští experti na bezpečnost našli ve svých iPhonech a počítačích záhadné soubory. Ukázalo se, že obsahují záznamy o pohybu telefonu. Tím pádem i jeho majitele. Apple byl najednou bombardován dotazy, proč jeho telefon funguje jako sledovací zařízení.
Firmu zažaloval korejský právník Kim Hyung-souk a soud mu dal za pravdu. „Sám iPhone používám a když jsem se o kauze dozvěděl z médií, ihned jsem případ přezkoumal z hlediska korejského právního systému,“ řekl Kim. Apple mu musel zaplatit odškodné 1 milion wonů, což je necelých 16.000 Kč.
Zaplatí Apple 420 mil. Kč?
Právník a jeho firma Mirae law nyní zastupují dalších 27.000 lidí, kteří se cítí jednáním Applu dotčeni. Každý z nich bude požadovat stejné odškodné. Pokud jim soud vyhoví bude muset americká firma sáhnout do kapsy pro více než 420 mil. Kč!
Apple krátce po medializaci existence „špionážních souborů“ prohlásil, že chybu opraví a soubor se nebude dále ukládat na synchronizovaný počítač. Záznamy o poloze pocházejí z veřejných Wi-Fi bodů a vysílačů mobilního operátora, čímž telefon určuje svou polohu – např. při použití map nebo jízdního řádu.