Uživatele nečeká příliš velký šok, všechny prvky jsou na svých místech, jen se změnily ikonky a je všechno vzdušnější, zaoblenější, zkrátka více plýtvající místem, což je výhodné u dotykových obrazovek, ale ne už tolik u klasických monitorů.

TIP: Klid před bouří. Firefox 88 přináší drobné změny a vypíná podporu FTP

„Ouška“ panelů již nemají se sluchovým orgánem nic společného, aktivní panel je zvýrazněn obdélníkem se zakulacenými rohy a není nijak spojen s lištou pod ním. Trochu se natáhnul na výšku, čehož Firefox využívá mj. k tomu, že pod názvem stránky napíše například text „PŘEHRÁVÁ“, pokud v daném panelu hraje zvuk či video.

Podobným redesignem prošly i nabídky prohlížeče, výzvy pro zapnutí mikrofonu, geolokace apod., Mozilla upravila rovněž prvky webových formulářů (textová pole, rolovací menu, tlačítka, zatržítka…), aby lépe zapadly do nového vzhledu prohlížeče.

Ten mimochodem můžete nechat zobrazit ve světlém, tmavém nebo barevném (Alpenglow) režimu, případně nastavení nechat podle systému. Zvláštní péče se dočkali uživatelé macOS. Firefox opravil přesaturované barvy u HDR displejů a zlepšil celoobrazový režim, který umožňuje schovat všechny lišty. Kontextové nabídky už zapadnou do systému, Firefox se naučil pracovat s novým trackpadovým gestem (smart zoom) a při dorolování stránky na konec se objeví efekt odrazu.

TIP: Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Firefox 89 dále změnil nastavení anonymního okna. Standardně je u něj aktivní Total Cookie Protection. Kromě toho tvůrci opravili 10 nahlášených bezpečnostních děr.

Video
Video se připravuje ...

Nový vzhled Firefoxu Živě.cz