Osmnáctiletý Juto Oniši z Tokia neopustil svou ložnici po dobu téměř třech měsíců, než vyhledal odbornou pomoc. Během té doby neznal nic jiného než videohry, surfování po internetu a čtení komiksů. Jestli jste nevylezli dlouho ze své "nory" a věnujete se také nonstop těmto zálibám, jste i vy již nejspíš lapeni.

Obrátil se mu denní režim. Ve dne vyspával, v noci se z něj stával internetový démon. Přátele nevídal, svět za zdmi jeho bytu ho nezajímal. On sám je přesvědčený, že za jeho stavem stojí incident ze střední školy, při kterém selhal jako vůdce třídy.

Když to jednou zažijete, ztratíte pojem o realitě. Věděl jsem, že nejsem normální, ale nechtěl jsem to změnit. Cítil jsem se tu bezpečně,“ prohlásil Juto o čtvrtročním pobytu doma. Naštěstí si včas uvědomil svůj problém a začal se léčit.

V Japonsku rozhodně nejde o ojedinělý případ. Podle odborníků trpí syndromem Hikikomori (v překladu uzavření) zhruba jedem milion převážně mladých mužů. A toto číslo nebezpečně roste.

Doktor Takahiro Kato zná problém syndromu Hikikomori z první. Je specialistou na léčení postižených a zároveň ho zná i z osobního života. Sám jím delší dobu trpěl.

Lidé, kteří syndromem Hikikomori trpí a odmítají kontakt s přáteli i rodinou, jsou podle něj inteligentní a schopní. Zároveň také poukazuje na fakt, že tito mladíci pocházejí z rodin střední třídy, nikdy ne chudobných.

Video
délka: 01:38.56
360p 240p

Trailer na dokument o Hikikomori Reprofoto youtube.com

Zároveň jde podle něj o problém, který tvrdě postihuje japonskou ekonomiku. „Trápí mě to hodně, protože nyní zhruba jedno procento populace trpí syndromem Hikikomori nebo podobným stavem,“ prohlásil.

Někteří mladíci dokonce vystudovali proslavené univerzity. Jejich příběh je velmi smutný,“ uzavřel lékař. Blesk.cz se zajímal, zda hrozí podobná situace ve větší míře i u českých mladíků. Popularita videoher a komiksů u nás stále roste.

Sociální fobií u nás trpí nemalé množství lidí. Sám znám případ manažera firmy, který si musel vybrat volno a celý měsíc strávil hraním Minecraftu,“ řekl Blesk.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Fotogalerie
5 fotografií