Novinářům to řekla Margrethe Vestager, eurokomisařka odpovědná za hospodářskou soutěž. Podle komise společnost ve výsledcích internetového vyhledávání systematicky zvýhodňovala vlastní produkt umožňující srovnávání nákupních nabídek, známý jako Google Shopping (Nákupy Google).

Evropská exekutiva nyní společnosti poslala takzvané Prohlášení o námitkách, což je formální krok při vyšetřování antimonopolních případů. Firma se tak může seznámit se všemi námitkami, které vůči ní komise má.

„Google má deset týdnů na odpověď. Já samozřejmě pečlivě zvážím jeho odpověď předtím, než rozhodnu, jak dál pokračovat, řekla Vestager novinářům. Firmě hrozí pokuta počítaná jako podíl z hodnoty tržeb, komise ale zdůrazňuje, že dnešní krok nepředjímá konečný výsledek vyšetřování. Evropská exekutiva se podle Vestager dál zabývá také dalšími službami Google, jako jsou mapy, nabídka hledání hotelů či letů.

Google na svém blogu postoj komise „zdvořile, ale silně“ odmítá. Podle viceprezidenta pro vyhledávací služby Amita Singhala se těší na to, až bude moci v příštích týdnech předložit svůj pohled na spor. „I když Google může být nejpoužívanější vyhledávací službou, lidé mohou hledat a nalézat informace mnoha různými způsoby – obvinění z poškozování spotřebitelů a konkurentů míří naprosto vedle,“ uvedl.

Firmu pro možné zvýhodňování jejích vlastních služeb začala Evropská komise prověřovat už v roce 2010. Firma se snažila o dohodu, předchůdci Vestager Joaquínu Almuniovi třikrát nabídla ústupky a změny, které ale k urovnání nakonec nikdy nevedly.

Eurokomisařka poznamenala, že „každá cesta je otevřená“, jak ta vedoucí k urovnání, tak ta, na jejímž konci je pokuta. Závěr šetření je zřejmě měsíce či roky daleko, Vestager však přesto doufá v rychlý postup. Důležité je podle ní především najít řešení, které spotřebitelům umožní dostat při internetovém hledání správné výsledky.

Kauza se může stát precedentem v době sílící důležitosti digitální ekonomiky, jejíž význam zdůrazňuje také současná Evropská komise vedená Jeanem-Claudem Junckerem. Komise zároveň zahajuje další hloubkovou prověrku postupů Google, která se tentokrát týká operačního systému Android pro mobilní telefony.

Zaměří se na to, zda firma neuzavírala dohody omezující konkurenci a zda tak nezneužívala svého dominantního postavení v oblasti operačních systémů, aplikací a služeb pro mobilní zařízení. Vestager krok oznámila jen krátce před svou návštěvou USA, kam v příštích dnech míří také několik dalších členů komise.

Odmítla ale před novináři jakoukoli souvislost postupu vůči Google s jednáními okolo chystané rozsáhlé dohody s USA známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Fotogalerie
3 fotografie