"Během představení, ve kterém hraje, zvládne vypít šest osm lahváčů," prozradil nám jeden z herců z Divadla na Vinohradech, v němž má Dlouhý stálé angažmá.

Sám Dlouhý, který po celou svou kariéru kategoricky odmítá všechny žádosti o rozhovor, se ke svému vztahu k alkoholu nechce moc vyjadřovat. "Jestli mám problém s alkoholem? No dobře, tak ať si to kolegové říkají, to je jejich věc, když je to baví. Asi nemají co dělat, tak se potřebují bavit o takových věcech," zareagoval na náš dotaz sám Vladimír Dlouhý.

Pití se Vladimíru Dlouhému podle jednoho z hercových kolegů vymklo z rukou již před několika lety, když natáčel válečný film v Rusku. "Byla tam šílená zima. Snad čtyřicetistupňové mrazy. Aby to tam přežili, tak prý pili horkou vodku s cukrem. A tak začal celý jeho boj s démonem jménem Alkohol." Přes veškeré problémy, které pití Dlouhému přináší, se však vypracoval do herecké špičky své generace. Navíc patří do úzkého okruhu herců, kteří slaví úspěchy v divadle i na televizní obrazovce.

"Za opravdové štěstí považuji, když hraju s Mirkem Dlouhým," oceňuje jeho kvality kolegyně a bývalá ředitelka vinohradského divadla Jiřina Jirásková. "Je to s ním těžké. Už v podstatě ani nejí a žije asi jenom z toho piva. V posledních letech hodně sešel a zdá se mi, že se vědomě upíjí k smrti. Přitom je to geniální herec a navíc má doma malé dítě, které má velmi rád," diví se životnímu stylu Vladimíra Dlouhého další z hereček jeho domovské scény.

"Mirek žije ve svém světě, do kterého nikoho nepouští. Často pije sám a už jsem ho viděl sedět i v levném bufetu," řekl nám jeden z pracovníků vinohradského divadla. "Asi před šesti lety jsme jezdili v partě za Prahu do jednoho sportovního areálu. Mirek jezdil s námi a pokaždé, když prohrál v tenise, byl nepříčetný. Večer se potom neuvěřitelně opil a všechny nás pourážel. Nakonec ho musel uklidňovat jeho brácha Michal a odtáhnout ho do postele," zavzpomínala na "sportovní výjezdy" za Prahu jedna z Dlouhého kolegyň.

Je asi jen otázkou času, kdy pití Vladimíru Dlouhému ovládne život natolik, že ohrozí i jeho hereckou kariéru. "Do divadla přijde střízlivý, ale během představení pije pivo a pak jde na další do klubu. Při představení pak dělá dlouhé pauzy. Asi má pocit, že to je umělečtější, ale my na jevišti kysneme," dodává jeden z herců vinohradského divadla. "Já k tomu nemám žádný komentář. Ať si lidi říkají, co chtějí. Já se za sebe snažím mluvit prací," reaguje s trpkým úsměvem na slova svých kolegů sám Dlouhý.