Bond girls, tedy dívky následující britského agenta 007 Jamese Bonda na jeho misích, mívají krátkou životnost. Jsou buď obětními beránky, osudovými ženami, nebo společnicemi. Jednou z nich byla v roce 1987 v příběhu Dech života kráska pocházející z Československa Kara Milovy. Ztvárnila ji britská herečka s gruzínskými kořeny Maryam d’Abová (62). K nám za železnou oponu se nepodívala při natáčení ani ona, ani Bond Timothy Dalton (77). Scény z Bratislavy se natáčely ve Vídni. U nás byl také film uveden jako vůbec první bondovka s pětiletým zpožděním v září 1992.
Maryam si to vynahradila nyní, kdy v Praze představila unikátní výstavu Bond in Motion. „Jako letitý fanda Bonda jsem rád, že ji můžeme otevřít ve městě, kterému už několik let říkám domov,“ řekl Blesku za organizátory Serge Borenstein. Výstava představí přes 35 vozidel z filmů a další rekvizity, ve čtyřech zónách se otevře v areálu holešovického výstaviště stylově (00)7. prosince, pro veřejnost pak o dva dny později, už bez Bond girl, která zůstává krásná a oslnivá i po šedesátce. Co prozradila Blesku?
Připomeňte si Dech života upoutávkou:
Dech života: KGB má nový ďábelský plán. Série atentátů se podle něj stává osudnou pro agenty nepřátelských tajných služeb. Jméno Jamese Bonda v tomto seznamu smrti nechybí... • VIDEO United Artists
D'Abová pro Blesk: „Bond nemůže být žena!“
Po těch letech a desítkách rozhovorů o Bondovi, je něco, co jste ještě neprozradila nebo na co se vás nikdo neptal?
„To, co už jsem řekla, by vydalo na knihu! The Bond Girl’s Book. (smích) Ale možná... Když jsme točili v poušti, byli jsme pod dohledem koordinátora kaskadérů, kteří místo nás jezdili na koních. Měli jsme arabské koně, bílé a krásné... Připadala jsem si tam jako ve filmu Lawrence z Arábie. Takže třeba během přestávky na oběd jsem se nechala zlákat a řekla jsem si, že je v pořádku, když se prostě projedu. Všechny jsem strašně naštvala – co kdybych si zlomila nohu, řešili. Nebylo to ode mě moc profesionální, ale já jsem se tak toužila projet.“
Naposledy jste se objevila ve sci-fi Last Words (2020), baví vás zkoušet různé žánry?
„Vždycky záleží na charakteru a na tom, jaká ta postava má být. Jak je napsaná, jestli mám pocit, že příběh, který vypráví, stojí za to, aby byl vyprávěn, abych se do něj zapojila... Pro mě neexistují žádné žánry. Opravdu záleží na obsahu a také na tom, v jakém období svého života právě jsem. Jestli se cítím spojená s tím příběhem a tím okamžikem v životě. Někdy nemusíte být připraveni určitou věc vyprávět nebo nevíte, jak na to. Myslím, že je to velmi osobní, možná mluvím za všechny herce. Jaké příběhy chceme vyprávět? Ty, u kterých už ve scénáři máme pocit, že budou dobré a stojí za to.“
Zpět k Bondovi. Říká se, že nesnášíte výbuchy. Tam jste si jich ale užila spoustu...
„Ano, třeba v té scéně, kde s Timothym sjíždíme kopec v pouzdru od violoncella. Aby to frčelo, režiséra Johna Glena napadlo dát pod něj lyže. Ta scéna se točila týden, z toho dva tři dny jen různé záběry, jak jedeme dolů. Točili jsme se dokola, naráželi – pouzdro se nedá řídit! A kolem nás výbuchy, střely... Já to vážně nesnáším! Byla tam spousta dalších, někdy jsem si držela zakryté uši a říkala: Vždyť ta postava je violoncellistka, může se bát o sluch.“
Co vlastně podle vás znamenají příběhy Jamese Bonda pro Británii a co pro celý svět?
„Fleming ho vytvořil během studené války, kdy britská rozvědka MI6 byla velmi, velmi silná. Ty příběhy, a další, které inspiroval, jsou součástí určitého období v dějinách. Období, které se trochu odráží i v současnosti, které chybí určitá elegance Jamese Bonda a jeho morálky. A ještě je symbolem ochrany Jejího Veličenstva královny, teď vlastně krále.“
Hodně se teď spekuluje, že by dalším Bondem mohla být žena, co vy na to?
„Bond přece nikdy nemůže být žena, dokud se podaří chránit tu značku. Bond je prostě dokonalý agent obklopený krásnými ženami, tak to je.“
Blesková zpráva
Vstupenky na výstavu, jejichž cena začíná na 95 korunách a od středy jsou k mání, budou slosovatelné. Hlavními výhrami jsou zájezd s Aston Martinem na Velkou cenu Rakouska F1 v příštím roce nebo motocykl Triumph z edice Bond.
Herečka se nebála akčních scén v Bondovi ani odvážných snímků třeba pro Playboy. S nahotou ale neměla problém ani před filmovou kamerou. Poprvé se svlékla ve filmu Xtro (1983), když jí bylo 22 let. Dále třeba ve filmech Úkol zabít nebo v thrilleru Tomcat: Dangerous Desires.