Spoluzakladatelka legendární skupiny Os Mutantes skonala v 8. května večer v Sao Paulu, obklopená svými blízkými ve svém domě. Přestože příčinu úmrtí rodina neuvedla, je pravdou, že od roku 2021 bojovala s rakovinou plic. Svůj zhoubný nádor, co ji zřejmě stál život, pojmenovala Jair - po někdejším brazilském prezidentovi Jairu Bolsonarovi (68), s jehož krajně pravicovými politickými názory hudebnice zjevně nesouhlasila.

Rita Lee Jonesová se narodila 31. prosince 1947 do rodiny, jejíž předkové byli zčásti přistěhovalci z jihu USA a do Brazílie odešli po americké občanské válce. Proslavila se v 60. letech s formací Os Mutantes a hnutím Tropicália, které spojovalo pop a psychedelický rock s brazilským zvukem. S touto skupinou vydala v letech 1968-1972 pět studiových alb. Rovněž se věnovala sólové kariéře - vytvořila dobrých dvacet jedna alb a získala sedm cen Latin Grammy.

Mezi její fanoušky prý patří i král Karel III. (74) či Kurt Cobain (†27). Rita Lee, celým příjmením Jonesová de Carvalho, která se nejenom v Brazílii pyšnila titulem „královny rocku“, byla i úspěšnou spisovatelkou. Na kontě má zhruba desítku knižních titulů, pročež její autobiografie zachycující její bouřlivý život, s názvem Rita Lee: uma autobiografia, se stala nejprodávanější knihou literatury faktu v Brazílii za rok 2017.

Pohřeb i veřejné rozloučení s Ritou Lee proběhlo ve 10. května v planetáriu v Sao Paulu. Od pěti ráno se v jejím oblíbeném parku před planetáriem tvořily fronty truchlících fanoušků. Hold jí vzdal i samotný prezident Luiz Inácio Lula da Silva (77), který na její počest vyhlásil třídenní státní smutek. Hudebnici označil za „jednu z největších a nejskvělejších jmen brazilské hudby“ a „umělkyni, která předběhla svou dobu“.

Fotogalerie
19 fotografií