Harry Belafonte, americký zpěvák, aktivista i kulturní ikona, muž, který vedl hudební žebříčky i kampaně za občanská práva, zemřel ve věku 96 let ve svém bytě na newyorském Manhattanu, v Upper West Side. Příčinou jeho úmrtí bylo selhání srdce, jak prozradil deníku The New York Times jeho dlouholetý mluvčí Ken Sunshine. 

Belafonte, americko-karibská hudební hvězda, patřil před půlstoletím k nejznámějším umělcům Ameriky a dodnes se řadí mezi celebrity. Narodil se v New Yorku, ale do dvanácti let žil na Jamajce, odkud pocházela jeho matka. Jako dyslektik nedokončil střední školu a na konci války sloužil u námořnictva.

Na Broadwayi debutoval v roce 1953 v muzikálu Almanach a hned získal prestižní divadelní cenu Tony. Ve stejném roce se objevil i na filmovém plátně. O dva roky později pobláznil Ameriku albem Calypso s karibskou lidovou hudbou, jehož se jen v USA prodalo více než rekordních milion kusů.

Populární umělec se proslavil i tím, že v letech 1954 až 1961 odmítal vystupovat na americkém Jihu na protest proti uplatňování rasové segregace. Spolupracoval s vůdcem občanských práv Martinem Lutherem Kingem Jr. a zorganizoval charitativní singl We Are the World, na němž se podílelo 45 zpěváků. Výtěžek ve výši 70 milionů dolarů byl použit na pomoc hladomorem postižené Africe. 

Zpěvákovi slavných hitů Day-O (The Banana Boat Song), Island in the Sun či Matilda vzdala po jeho skonu hold celá řada slavných osobností, od jeho kolegů hudebníků až po politiky. Ocenili ho coby umělce, který zasvětil svůj život boji za sociální spravedlnost a rovnost... a některá vyjádření skutečně dojímají.

„Ztratili jsme velkého Harryho Belafonteho - krásného zpěváka, skvělého a odvážného bojovníka za občanská práva, hluboce morálního a starostlivého člověka,“ uvedla na sociální síti například americká herečka Mia Farrowová (78).

„Padl další skvělý strom,“ napsala na instagramu moderátorka Oprah Winfreyová (69) a přidala společnou fotografii s Belafontem z televizního rozhovoru. „Děkuji za tvou hudbu, tvé umění, tvůj aktivismus, tvůj boj za lidská práva a spravedlnost.“

Herečka Jamie Lee Curtisová (64) zveřejnila titulní stránku časopisu Ebony z roku 1953, která zachycuje Belafonteho spolu s jejími rodiči. „Používal všechny aspekty svého nezměrného talentu, aby zlepšil těžký úděl jiných lidských bytostí a jejich občanská práva,“ nechala se slyšet hvězda stříbrného plátna.

Fotogalerie
37 fotografií