Bruce Willis se stal ikonickým akčním hrdinou, a aby také ne, se svým ironickým úšklebkem na rtech, krátkým sestřihem a velkou zbraní v ruce, kterou držel vždycky tak trošku nakřivo. Dokázal uvěřitelným způsobem ztvárnit i psychologicky náročnější postavy alkoholiků a zlomených mužů. V dětství přitom malý „Bruno“, jak mu přezdívali rodiče, americký voják David Willis a německá kráska Marlene, bojoval s vadou výslovnosti. Koktal. Na divadelním jevišti však tento problém jako zázrakem zmizel.

Na velkou roli si ale počkal až do třiceti let. Na kurzy herectví si proto vydělával například jako hlídač v chemičce, po různých putykách hrával na foukací harmoniku nebo stál za barem. Komediálně-detektivní seriál Měsíční svit ho však katapultoval mezi hvězdy. Oceněn byl za něj i kritikou, může se pyšnit například Zlatým glóbem nebo cenou Emmy. A koho si Bruce nezískal jako cynický David Addison, ten si ho zamiloval jako Johna McClainea z „nejlepšího vánočního filmu“, tedy ze Smrtonosné pasti a z dalších jejích pokračování.

Aby se vymanil ze škatulky „bouchače“, objevil se v několika snímcích, kde by ho nikdo nečekal – například v černých komediích Smrt jí sluší nebo Pulp Fiction, kde hrál slabochy a hrdiny z donucení. V blockbusteru Armageddon, kde jako statečný naftař zachránil svět, v mysteriózních 12 opicích, kde nedobrovolně cestoval časem, v hororu Šestý smysl nebo ve francouzské sci-fi komedii Pátý element. Nebál se ani epizodních roliček, a tak ho mohli fanoušci zahlédnout v několika dílech seriálu Přátelé nebo Ally McBealové. A jeho hlas zazněl také například v komedii Kdopak to mluví nebo v Lego příběhu 2

Se svými „konkurenty“ z akčních filmů, Arnoldem Schwarzeneggerem (75) a Sylvesterem Stallonem (76) založil celosvětově známou síť filmových restaurací Planet Hollywood, věnoval se divadlu, založil neziskovou divadelní společnost A Company of Fools, jejímž cílem je rozvíjet a udržovat divadelnictví ve státě Idaho. Činný byl i na poli hudby - vydal několik alb a se svou skupinou Bruce Willis and the Blues Band obrážel v rámci turné americké kluby. Mimo jiné koncertoval i před americkými vojáky v Iráku.

Video
Video se připravuje ...

Bruce Willis v show Latermanna s hovězí pokrývkou na hlavě. Youtube.com

Zatímco na stříbrném plátně zářil prakticky v každém snímku, ve kterém se kdy objevil (snad až na notně nepovedený romantický snímek Barva noci...), v soukromém životě to byl bouřlivák, kolem kterého se vždycky motala spousta krásných žen. Všechny však zklamal, když se v roce 1987 po tříměsíční známosti oženil s překrásnou herečkou Demi Mooreovou (60). Jejich manželství, ve které zprvu nikdo nevěřil, vydrželo dlouhých 13 let a vzešly z něj tři dcery, Rumer (34), Tallulah (29) a Scout (31).

Poté, co se jejich cesty rozdělily, zakoukal se do Emmy Hemingové (44), o čtyřiadvacet let mladší a velice půvabné modelky. Tu si vzal v roce 2009 a počal s ní další dvě dcery, Evelyn (8) a Mabel (10). Právě Emma je mu teď obrovskou oporou, kterou Bruce tolik potřebuje. Je totiž vážně nemocný. Již v březnu loňského roku herec oznámil, že končí se svou kariérou kvůli afázii - to je nemoc, která negativně ovlivňuje schopnost mluvit a porozumět řeči. Po necelém roce se jeho stav výrazně zhoršil a rodina oznámila mnohem smutnější diagnózu... 

Bruce trpí frontotemporální demencí, což je nemoc, na kterou neexistuje žádný lék. Jde o degenerativní onemocnění mozku, které se projevuje výraznými změnami v chování i povaze člověka. To si jistě až příliš bolestivě uvědomují jeho nejbližší. Přesto však herci v den jeho narozenin napsala Emma na sociální síť dojemné vyznání:  „On je čistá láska. Je tak milovaný. A vždycky ho budu milovat. Všechno nejlepší k narozeninám, miláčku,“ uvedla na instagramu.

„Moje přání k narozeninám pro Bruce je, abyste ho i nadále udržovali ve svých modlitbách a nejvyšších vibracích, protože jeho citlivá duše Ryb to vycítí. Moc děkuji, že ho také milujete a staráte se o něj,“ dodala a připojila video, které Bruce zachycovalo v dobách, kdy byl na tom ještě zdravotně dobře a dováděl s nejmladšími dcerkami. Vy se na některé záběry z něj můžete podívat do naší galerie - a garantujeme vám, že i vás vezmou za srdce...

Fotogalerie
78 fotografií