Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Ruské blogerky se hroutí ze zákazu Instagramu: Manévry s fanoušky, mobilizace, zatímco Putin masakruje Ukrajinu

/
 • Ruské blogerky a influenceři se loučí s milionem svých fanoušků na Instagramu
  13. března 2022 ● 12:40

  Od pondělí v Rusku nebude po zásahu tamního cenzurního úřadu fungovat sociální síť Instagram. Poté, co svět obletělo video hystericky plačící blogerky, se s fanoušky loučí další ruští influenceři. Mnozí přitom aktualizovali své profily vymazlenými příspěvky do poslední chvíle, jako by už přes dva týdny zuřící válka na Ukrajině vůbec neexistovala. Nyní všichni mizí na šifrovaný Telegram nebo ruskou obdobu Facebooku VKontakte.

 • 1.

  Slzy a hysterie

  Tento příspěvek od pátku viděl snad celý internetový svět. Symbol, memento, mrazivý vhled do toho, v jaké alternativní realitě mnozí Rusové žijí a jak (ne)vnímají, jaké zločiny jejich země pod vedením Vladimira Putina páchá na ukrajinském národě a území.

   

  Myslíte si, že být instagramová blogerka je pro mě jen zdroj příjmů. Ale pro mě je to smysl života, má duše, něco, s čím se budím a usínám, už zas*aných pět let v kuse,“ naříká přes slzy trhaně dívka v obýváku, který se nijak nepodobá rozbombardovaným troskám domovů Ukrajinců, na které před více než dvěma týdny začaly padat bomby, více než 16 dnů… v kuse…

   

  Příspěvek, který sdílel například i moderátor Václav Moravec nebo britský ministr zahraničí Sajid Javid, vidělo několik milionů lidí. 

  Video
  délka: 00:34.20
  Video se připravuje ...

  Ruská blogerka naříká, že kvůli vypnutí sociální sítě Instagram přijde o smysl života Twitter

 • 2.

  Liza Lukasheva

  „Milí přátelé, Instagram za pár hodin v naší zemi skončí. Ráda s vámi zůstanu v kontaktu a chci dál pro vás vyrábět obsah. Přidejte si mě na Telegramu nebo VKontakte. Slibuju, že s vámi budu komunikovat anglicky a řeknu vám vše, co je u mě nového,“ napsala k fotce Liza Lukasheva, která má přes milion sledujících.

   

  Ve stories pak uvedla: „Lidi, mí drazí, stejně jako vy jsem četla nejnovější zprávy a jsem strašně naštvaná, že o sebe můžeme přijít a už se nikdy neuvidíme. Jsem na dně,“ napsala  blogerka, která po začátku války sdílela taneční video s ruskou a ukrajinskou vlaječkou a krátkým vzkazem: „Ne válku.“ Její profil s video tanečky na TikToku sledují 2,3 milionu uživatelů.

  Blogerku Lizu Lukashevu na Instagramu sleduje přes milion lidí, na TikToku má dokonce 2,3 sledujících
  Autor: instagram.com

  Video
  délka: 00:23.00
  Video se připravuje ...

  Blogerku Lizu Lukashevu na Instagramu sleduje přes milion lidí, na TikToku má dokonce 2,3 sledujících instagram.com

 • 3.

  Hanna

  Ruská zpěvačka Hanna ve svém posledním instagramovém příspěvku píše: „Miliony příběhů, tisíce příspěvků, tisíce šťastných momentů,které jsme s vámi sdíleli, vaše podpora, láska,hudba, kterou jsem s vámi mohla sdílet nás spojovalo do velké insta-rodiny. Téměř 5 milionů lidí za deset let. Jsem přesvědčena o tom, že vše bude zase dobré a že nás tady bude ještě více. Ale teď nám všem přeju mír a abychom společně přečkali všechny těžkosti.“

   

  Hanna, vlastním jménem Anna Ivanova, zřídila také profil pro svou malou dcerku, který nasbíral přes 200 tisíc sledujících. „Čekám na vás na Telegramu a ve skupině na VKontakte,“ uzavřela zpěvačka.

  Zpěvačku Hannu sleduje téměř 5 milionů instagramových uživatelů
  Autor: instagram.com

 • 4.

  Jana Rudkovská

  „Je to tak smutné ukončit 10 let přátelství a komunikace. Hádali jsme se tu, smáli jsme se, jsme smutní, ale setkáme se znovu, možná velmi brzy. Mám ten pocit. A já se málokdy mýlím. Do té doby mě najdete na Telegramu. Před třemi lety jsem o něm napsala, že je to holubice míru. Napíšu o tom tam, nikoli tady,“ napsala fanouškům manželka ruského krasobruslaře a Putinova podporovatele Pljuščenka Jana Rudkovskaja, kterou na instagramu sledovalo 6 milionů lidí. Současně Rudkovskaja vedla profil svému synovi Sašovi s 1,5 milionem sledujících.

  Jana Rudkovská
  Autor: Instagram

 • 5.

  Lika Adreeva

  „Taková krásná fotka na rozloučenou. Ahoj, Instagrame, bylo to krásné. Všechny kontakty a fotky na Vkontakte a Telegramu,“ napsala si modelka a fitneska Lika Andreeva, která v průběhu času zjistila, že více než na cvičení letí její fanoušci na spoře oděné fotografie, až si z toho otevřela účet na OnlyFans. Postování rajcovních fotek jí nepřekazila ani zuřící válka, kdy v červených podvazcích blahopřála všem mužům příjemné prázdniny. Více fotek ZDE>

  „Taková krásná fotka na rozloučenou. Ahoj, Instagrame, bylo to krásné. Všechny kontakty a fotky na Vkontakte a Telegramu,“ napsala si modelka a fitneska Lika Andreeva
  Autor: instagram.com

 • 6.

  Alina Zagitovová

  S více než milionem fanoušků se loučí také bývalá ruská špičková krasobruslařka Alina Zagitovová, olympijská medailistka z her v Pchojongčchangu v roce 2018, jejíž jméno se nedávno objevilo v souvislosti s drsnou trenérkou ruských malých krasobruslařek Eteri Tutberidzeovou. Alina jako jedna z jejich svěřenkyň nenastoupila na dvou olympiádách po sobě. Zvládla jednu, pak se ze sportovního světa vytratila. Zagitovové bylo v roce 2018 patnáct let. Nyní už nezávodí. Mluvila o tom, že jí Tutberidzeová zakazovala jíst i pít, aby vážila co nejméně…

   

  Jako na mnoha profilech ruských influencerů všeho druhu se ani na jejím slovo válka neobjevilo. Na MDŽ pózovala v záplavě květin a vzkazovala všem „sílu k překonání těžkých časů“. Nyní se s fanoušky na instagramu loučí a přesouvá se na Telegram a VKontatke jako všichni ostatní.

   

 • 7.

  Pavel Durov - zakladatel Telegramu a VKontakte

  Telegram i Vkontakte jsou v Rusku velmi populární sociální sítě. Obě založil ruský vývojář Pavel Durov, dneska exulant s „karibským“ pasem a miliardovým majetkem. Po dlouhodobých neshodách s ruskými orgány, které nakonec vyústily ve ztrátu kontroly nad sítí VK, opustil v roce 2014 Rusko a získal občanství karibského státu Svatý Kryštof a Nevis. Od té doby je společně se svým bratrem Nikolajem v „dobrovolném exilu“, přičemž z různých míst světa nadále řídí vývoj a fungování Telegramu. Na této sociální síti je možné tvořit skupiny o velikosti až 200 tisíc uživatelů a v rámci nich sdílet obsah.

   

  Sám Durov na Telegramu uvedl, že část jeho rodiny z matčiny strany pochází z Ukrajiny. „Proto je tento tragický konflikt osobní jak pro mě, tak pro Telegram. Někteří lidé se ptali, jestli je Telegram méně bezpečný pro Ukrajince, jelikož jsem žil v Rusku. Těm můžu jen vzkázat –podívejte se, jak jsem v Rusku dopadl,“ napsal do příspěvku, který zhlédl přes milion lidí. „V roce 2013 po mně ruská tajná služba FSB chtěla, abych jim vydal údaje o ukrajinských uživatelích sítě VKontakte, kteří protestovali proti proruskému prezidentovi. Odmítl jsem splnit tyto požadavky, protože bych tím zradil ukrajinské uživatele,“ popsal svoji verzi událostí Durov.

   

  „Potom mě z vedení firmy vyhodili a byl jsem donucen opustit Rusko. Ztratil jsem svoji firmu, ztratil jsem svoji vlast. Ale udělal bych to znovu, bez váhání,“ napsal. „ S úsměvem se dívám na svůj post na VKontakte z dubna 2014, který ukazuje naskenované znění příkazů od FSB s mou typickou odpovědí – psem v kapuci. Když jsem odmítl, následky pro mě byly velké. Tehdy jsem žil v Rusku, zaměstnával jsem mnoho lidí. Od té doby se změnilo hodně věcí. V Rusku nežiju, žádné mé firmy tam již nesídlí. Ale jedno zůstává stejné – stojím za uživateli a za jejich bezpečím. Právo na soukromí je posvátné. Nyní více než jindy,“ uzavřel Durov.

   

  Právě díky šifrování se jeho síť Telegram stala komunikačním nástrojem jak pro opoziční hnutí, v čele s běloruskou opozicí, tak také pro zločinné organizace – jako prostředek pro sdílení informací jej využívali například teroristé takzvaného Islámského státu.

  Zakladatel sociálních sítí VKontakte a Telegram Pavel Durov
  Autor: Profimedia.cz

 • 8.

  Rapper Face

  Proti ruskému barbarství na Ukrajině v pátek na instagramu vystoupil ruský raper Face, jehož účet na této sociální síti sleduje přes 1,7 milionu lidí. Ostře odsoudil ruský stát, označil je za viníky, kteří si užívají západních peněz, ale vlastním lidem tlačí do hlavy propagandu. Drsně se vymezil proti všem, kteří stádně oslavují písmeno „Z“, novodobou svastiku, která vzešla z označení ruských okupačních tanků.

  Své velmi emotivní příspěvky uzavřel třemi body, které považuje za kruciální. 

  1. Vyzval Rusko k okamžitému zastavení války.
  2. Omluvil se ukrajinskému národu za utrpení - omluvil se za sebe, za Rusko i za zbabělé spoluobčany a umělce.
  3. Uvedl, že odjíždí z Ruska a že se tam nevrátí ani jako občan, ani jako umělec. Více čtěte zde.

  Ruský raper Face vystoupil proti Putinovi a válce na Ukrajině. Rodnou zemi opustil.
  Autor: reprofoto instagram: Facepublicenemy
 • 9.

  Sledujte ONLINE zpravodajství

  23:03
  30. 5. 2023

  Milí čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme dobrou noc.

  22:16
  30. 5. 2023

  Ramzan Kadyrov, prezident Čečenska, slíbil, že se „pomstí v plném slova smyslu“ za nedávný útok bezpilotního letadla na Moskvu. Pohrozil také západní Evropě, že Rusko „zaklepe na dveře například Německa nebo Polska“. Napsala o tom Ukrajinská pravda.

  21:25
  30. 5. 2023

  Ukrajina má zájem, aby britská zbrojovka BAE Systems, vyrábějící tanky Challenger 2, houfnice M777 či bojová vozidla pěchoty Bradley, otevřela opravárenský a výrobní závod na Ukrajině, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj během jednání se zástupci vedení BAE Systems. Jednání prostřednictvím videokonference vedlo k předběžné dohodě, že zbrojovka na Ukrajině otevře svou kancelář, oznámila dnes agentura Unian.

  Kompletní online

  Fotogalerie
  53 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 12

pea.p: A na západě by to snad bylo jinak? Taky by bylo těch, co by se z toho hroutilo mnohem víc

(14. 03. 2022 09:14)

pea.p: Ať to klidně vypnou celosvětově. Zas tak moc by se nestalo.

(14. 03. 2022 09:11)

MarekBadatel: Kabelky, šaty, pláž,moře,plavky, ovoce různých druhů , bazén. A toto pořd dokola.

(13. 03. 2022 22:55)

MarekBadatel: Ještě existuje možnost jít normálně do práce jako všichni ostatní. Nebo si dočasně najít jinou obživu než se to uklidní.

(13. 03. 2022 22:41)

Elssa: Správně toto je třeba udělat i u nás, ať mátou do práce, neumí nic, negativně ovlivňují stovky lidí,

(13. 03. 2022 16:30)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy