Miroslav Žbirka, jemuž nikdo neřekl jinak nežli Miro nebo spíše Meky, přitom svoje první manželství před veřejností nikterak netajil. Oženil se velice mladý – ani ne tak proto, že by chtěl, ale protože… musel. Když se dozvěděl, že jeho tehdejší partnerka Helga očekává miminko, rozhodl se zachovat jako pravý muž a přivést dítě do svazku posvěceného před Bohem i před úřady. V té době to ostatně ve společnosti bylo trošku jinak nežli dnes, kdy spolu páry žijí „na psí knížku“ a mají spolu děti, a přitom jim zlaté kroužky prsteníčky levé ruky nezdobí… Žbirka tenkrát před neuvěřitelnými padesáti lety hledal inspiraci u zpěváka Johna Lennona (†40) z kapely Beatles, která mu byla veliký vzorem.

„Řešil jsem to tehdy tak, jak jsem viděl podobnou situaci řešit Lennona. Tomu také otěhotněla přítelkyně, tak si ji hned vzal. Oženil jsem se a vzápětí jsem měl i první dceru Denisu,“ uvedl podle Topky.sk ve své knize Zblízka sám zpěvák. Dceři pak dokonce napsal písničku, která nese její jméno. Navzdory manželství a potomkovi si ale rodinný život příliš neužíval. „Sice jsme se vzali, ale já jsem stejně nebyl skoro vůbec doma. Moje rodinná situace vždy vycházela z toho, že jsem do ní vletěl jako dvacetiletý a neuvědomoval si, o co jde,“ stýskal si Žbirka s odstupem času. Více času než doma trávil na koncertních šňůrách.

VIDEO: Zemřel hudebník Miro Žbirka: Jaký byl jeho životní příběh?

Video
délka: 02:50.92
Video se připravuje ...

Zemřel hudebník Miro Žbirka: Jaký byl jeho životní příběh? Videohub

„Já chtěl fanaticky skládat a jen tak vznikly moje nejslavnější písničky. A kdyby mi dal dnes někdo vybrat, bude to stejné,“ krčil rameny interpret slavných hitů Atlantída, Biely kvet či Múr našich lások. S dcerkou, kvůli které se vlastně oženil, trávil minimum času – a to se pak odrazilo na jejich vzájemném vztahu. Zkrátka se odcizili… A zpěvák si to později vyčítal. S časem, který pak Lindě a Davidovi, tedy svým dětem z druhého manželství, se to vůbec nedalo srovnat. „Neměl jsem k ní ale jiný vztah, jen jsem jednoduše nebyl doma. V 80. letech bylo třeba vydělat na nájemné, nediskutovalo se tedy, že musím odjet. To byla moje práce, takhle jsem živil rodinu,“ líčil. V roce 1987 nakonec došlo u Žbirkových k rozvodu.

„Doma jsem moc nebyl. Bydlel jsem po hotelích a to celé moje manželství také poznamenalo,“ uvedl s tím, že při vstupu do svazku ani nevěděli, jestli se k sobě s Helgou vůbec hodí. Až příliš pozdě si prý uvědomili, že jsou dost rozdílní. „Náš pohled na život se lišil, až to došlo do bodu, kdy nemělo absolutně žádný význam skrývat, že je konec. Ten vztah nějak přirozeně ukázal, že já jdu jedním směrem a Helga jiným. Proto si myslím, že v tom ani není nějaká trpkost,“ vysvětloval ve své knize. Poté si jej „vyhlédla“ tehdy osmnáctiletá studentka Kateřina a s tou pak o 14 let starší muzikant strávil zbytek života. I jí mimochodem napsal slavný song, Katherine.
Fotogalerie
60 fotografií