Dioptrické brýle začal Meky nosit v 17 letech a během své dlouholeté kariéry se staly jeho poznávacím znamením připomínajícím britské muzikanty. Odložil je jen krátce v 80. letech, ale rychle se k nim vrátil. Sám moc dobře věděl, že kdyby je nenosil, pro mnoho lidí už to nebude »on«! Takže po únorové operaci to byl tak trochu podvod, nasazoval si totiž brýle s klasickými skly bez dioptrií.

„Díky panu primáři Novákovi nyní vidím jako orel. Mohl bych i brýle odložit, ale už je to takový image,“ přiznal Žbirka, který měl doma velkou sbírku obrouček a nikdy žádné nevyhodil. Jen jednou, když se zapojil do benefičního projektu Pomozte dětem. „Mám jich poměrně hodně. Jsou pro mě typické, dá se říct. Žádné jsem nikdy nedal pryč. Až při této příležitosti,“ řekl tehdy Miro.

Za svůj život vystřídal několik stylů. Průhledné obroučky, černé nebo se vzory. Samozřejmě si vyzkoušel i tzv. lenonky, které nosil jeden ze členů Beatles John Lennon (†40). A Meky, jakožto velký milovník britské skupiny, si malé kulaté obroučky také nasadil na tvář. Nejvíce ale nosil tzv. pilotky, které k jeho vizáži ladily nejvíce a byly pro něho tolik typické.

Video
délka: 01:09.36

Zemřel Meky Žbirka (†69): Zdraví nebral jako samozřejmost... David Turek, Aleš Brunclík

Fotogalerie
57 fotografií