V březnu 2019 slavná herečka Brigitte Bardotová, která vytvořila nadaci nesoucí její jméno, co se zabývá ochranou zvířat, poslala otevřený dopis Amaurymu de Saint-Quentinovi (60), tehdejšímu policejnímu šéfovi ostrova Réunion, v reakci na to, co považovala za špatné zacházení se zvířaty místními obyvateli. „Domorodci si ponechali své divoké geny,“ zlobila se podle webu rfi.fr herečka, která zazářila ve snímcích A Bůh stvořil ženuVelké manévry či Viva Maria!. Ostrovany kvůli jejich zacházení se zvířaty označila za „zdegenerované divochy“ a „populaci stále nasáklou barbarskými tradicemi předků“. Tamilské hinduistické obětování koz popsala jako „kanibalismus minulých staletí“.

Tím (opět) překročila pomyslnou hranici a poslanec francouzského Národního shromáždění Jean-Hugues Ratenon (54), několik francouzských protirasistických spolků a také hinduistické náboženské spolky a skupiny, poté na bývalou herečku společně podaly stížnost. Tehdejší francouzská ministryně zámořských území Annick Girardinová (57) Bardotové veřejně vzkázala, že „rasismus není názor, je to trestný čin“.

Podle zprávy z publikace Le Figaro byla Bardotová za podněcování k rasové nenávisti pokutována a musí nyní zaplatit částku 20 tisíc euro (504 tisíc korun). Pokutu 4 tisíce euro (100,8 tisíc korun) za rozeslání inkriminovaného dopisu médiím (byť na její žádost) dostal i její mluvčí Bruno Jacquelin.

VIDEO: Brigitte Bardot - Tu Veux Ou Tu Veux Pas

Video
Video se připravuje ...

Brigitte Bardot - Tu Veux Ou Tu Veux Pas Youtube.com

Není to první pokuta, s jakou se musí herecká ikona šedesátých let potýkat. V červenci letošního roku jí soud v severofrancouzském Arrasu uložil pokutu 5 tisíc eur (127,5 tisíc korun) za urážku šéfa loveckého sdružení Schraen (lovce označila za zbabělé podlidi a teroristy ve zvířecím světě).

V roce 1998 stanula před soudem kvůli podněcování k rasové nenávisti a za útoky proti muslimské komunitě v souvislosti s podřezáváním jehňat během největšího muslimského svátku íd al-adhá (Svátku oběti). Muslimy tenkrát označila za hrdlořezy. Terčem její kritiky se staly i podmínky dostihů Velké pardubické, kritizuje i držení zvířat v zajetí či používání kožešin v módním průmyslu.

Fotogalerie
33 fotografií