Jak vyšlo najevo, pracovní podmínky včetně kontroly techniky při natáčení v Novém Mexiku byly více než zlé. Ze stejné zbraně, tedy repliky historického koltu, totiž omylem v týdnu vystřelil i hercův dublér! Tehdy to ale na ranči Bonanza Creek skončilo ještě dobře, přestože půl tuctu členů štábu se rozhodlo plac opustit kvůli obavám o bezpečnost...

Každopádně úřady stále prošetřují, jak přesně k tragédii došlo. IATSE 44, největší odborová organizace zastupující filmové rekvizitáře, už přiznala, že kulka ze zbraně, která způsobila neštěstí, byla ostrá, přestože se na místě našly i atrapy nábojů. „Za celá ta léta, co pracuji, mi nikdy nikdo nedal do ruky zbraň s ostrým nábojem,“ nechápe Baldwin pochybení štábu.

Herec měl vystřelit do kamery slepým nábojem kvůli originálnímu záběru, místo toho ale zastřelil kameramanku Halynu Hutchinsovou (†42) a zranil režiséra Joela Souzu (48), jenž byl po ošetření ramena z péče lékařů propuštěn.

Nejpravděpodobnější možnost je, že ve zbrani dříve uvázl skutečný náboj – to se stává, když tlak plynu není dostatečně silný, aby ho vytlačil ven. V takovém případě stačí pistoli rozebrat, náboj vyndat a je po problému. Filmaři ale kolt zřejmě nezkontrolovali, napěchovali ho slepými náboji a první z nich pak vytlačil ten skutečný...

Video
Video se připravuje ...

Tady se to stalo: Alec Baldwin zastřelil kameramanku a postřelil režiséra reuters

„Muselo být porušeno mnoho předpisů,“ domnívá se člen odborové asociace Zachary Knight. „Podle našich pravidel by se na plac nikdy neměla dostat ostrá munice. Pokud jste navíc v dosahu rány, nikdy byste neměli stát v přímé linii, měli byste mít ochranné pomůcky, být za plexisklem. Dalším pravidlem je, že herec má právo zkontrolovat zbraň, než z ní vystřelí,“ vyjmenovává Knight vše, v čem laxní štáb selhal a co stálo život mladou kameramanku. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že nebohá Halyna neměla podle předpisů stát v místě, kam Baldwin střílel. A pokud ano, měla být dostatečně chráněna. Bohužel na bezpečnost v tu chvíli celý štáb i ona trochu pozapomněli.

Fotogalerie
46 fotografií