Rodina Marie Versiniové pocházela z Korsiky, otec byl profesorem na Sorboně v Paříži. Již v 17 letech se stala členkou významné divadelní scény Comédie-Française. Zde úspěšně účinkovala, mimo jiné v Shakespearově dramatu Romeo a Julie. Roku 1954 získala bakalářský titul na Moliérově gymnáziu v Paříži, o dva roky později se na nás smála z obálky časopisu Elle.

V tom samém roce úspěšně debutovala ve filmu, byť svoji první větší rolí získala až v roce 1958 v anglickém snímku A Tale of Two Cities. Díky svým jazykovým schopnostem (plynně mluví italsky, anglicky, francouzsky a německy) se uplatnila i v dalších zahraničních filmech, například v americkém snímku Pařížské blues.

V roce 1963 zvítězila v konkurzu na svoji nejznámější roli Vinnetouovy sestry Nšo-či ve snímku Vinnetou, což jí zajistilo velkou proslulost. Poté si zahrála ještě v několika dalších dobrodružných filmech natočených na námět knih Karla Maye. Legendární mayovky milovala už od dětství a právě rolí Nšo-či si tak splnila velký životní sen. Poprvé si ji „zahrála“ už v sedmi letech, když slavila v indiánském kostýmu narozeniny.

VIDEO: Nšo-či na pohřbu Vinnetoua Pierra Brice: Byl jako můj bratr!

Video
délka: 01:38.98

Nšo-či na pohřbu Vinnetoua Pierra Brice: Byl jako můj bratr! David Turek, Jan Jedlička

„Natáčení v Chorvatsku s Lexem Barkerem a Pierrem Bricem bylo pro mne nezapomenutelným zážitkem. V té době jsem si ani neuvědomovala, jak je ten film úspěšný a jeho sláva trvá až dodnes,“ líčila Versiniová v rozhovoru pro jeden německý deník. Hned první natáčecí den pro ni však byl náročný: scénář jí předepisoval zrovna moment, kdy umírala v náruči Lexe Barkera (†54), filmového Old Shatterhanda.

V 70. a 80. letech hrála zejména v televizi, nálepky svůdné indiánky, jejímuž kouzlu propadl i bílý bratr Old Shatterhand, se však už nikdy nezbavila – a to i přesto, že si zahrála ve více než 30 filmech. Dokonce i napsala životopisnou knihu pod názvem Byla jsem Vinnetouova sestra.

V roce 1974 se tato kráska s hlubokýma očima provdala za scenáristu a režiséra Pierra Vialetta (†94), v jehož snímcích se pak často objevovala. Právě kvůli němu však v roce 1984 opustila svět filmu, aby se o něj mohla ve stáří starat – by totiž o dobrých 22 let starší než ona. Devětatřicet let trvající manželství zůstalo ale bezdětné.

VIDEO: Nová verze milovaného Vinnetoua

Video
délka: 02:14.81

Takhle vypadá nový Vinnetou! Němci oživili svoji legendu velkolepě! Youtube.cz

Fotogalerie
28 fotografií