Kvůli podezřelým okolnostem smrti zpěváka hned dvakrát pitvali a vyšetřování se vleklo. Velkolepé rozloučení proběhlo za dva týdny, na místě posledního odpočinku však zpěvák spočinul až 3. září, víc než dva měsíce po smrti.

Rodina si aspoň dala záležet, aby už jejího nejslavnějšího bratra a syna nikdo nerušil. Michaelovo tělo je v nepřístupném mauzoleu na hřbitově u Los Angeles, v masivní rakvi a zabetonované. V »Disneylandu mrtvých« dlí mj. hvězdy zlaté éry Hollywoodu jako Humphrey Bogart, Liz Taylorová, Clark Gable nebo legendární animátor Walt Disney.

Poslední kostým

Bronzová rakev Promethean, oplátovaná 24karátovým zlatem, vyšla na cca 560 tisíc Kč. Typ je oblíbený mezi muzikanty, spočinul v ní třeba Michaelův vzor James Brown (†73) či loni královna soulu Aretha Franklinová (†76). Do rakve dali zesnulého, jako by vystupoval na comebackové show, na niž se před smrtí usilovně chystal. Nechali mu namalovat tvář, dostal paruku po ramena, oblékli jej do pompézního kostýmu včetně ikonických bílých rukavic. „Bude to Michaelova poslední děkovačka, poslední show,“ prohlásil tehdy bratr Marlon (62). „Tělesná schránka odešla, avšak jeho duch žije i nadále.“

Vydělal miliardy, rozházel miliardy

Jackson v kariéře prodal přes 750 milionů desek, Thriller je dokonce nejprodávanějším albem všech dob (přes 100 mil. kusů). Podle Forbesu během života vydělal zhruba 500 milionů dolarů, v dnešních kurzech asi 11,25 miliardy korun. Přesto excentrickým životním stylem dokázal většinu peněz rozházet, dokonce se psalo, že zemřel se 400 miliony dolarů dluhů. Podle Forbesu byl však v osmi z uplynulých 10 let nejlépe vydělávající nežijící celebritou světa a dědicům vydělal (zejména díky prodeji práv k jeho hudebnímu katalogu) celkem 2,4 mld. dolarů, tedy 54 miliard korun!

Otec leží vedle

Bez jednoho dne před rokem zemřel i Michaelův otec, patriarcha klanu Joe Jackson. Do devadesátin mu chyběl měsíc. Pohřben je vedle nejslavnějšího syna.

Fotogalerie
58 fotografií