Přípravy na turné

Michael Jackson před svým skonem finišoval přípravy na velký comeback, který ho měl navrátit na samotný hudební vrchol. Oznámení o jeho náhlé smrti tak bylo před deseti lety šokem pro celý svět. Slavný zpěvák zemřel na předávkování méně jak tři týdny předtím, než mělo londýnským koncertem odstartovat jeho 'This Is It' turné. 

Přátelé, kteří s ním strávili den před smrtí, tvrdili, že nikdy nevypadal lépe. Choreograf Travis Payne (47) dokonce prozradil, že 24. června s Jacksonem odpoledne vůbec poprvé projeli kompletní koncertní choreografii od začátku až do konce. 

„Fakt mu to šlo. Nebylo na něm vůbec poznat, že s ním něco není v pořádku," prohlásil později pro CNN hlasový režisér Dorian Holley. „Jeho sebevědomí se neustále zvedalo a fyzicky si konečně troufl na věci, které chtěl dělat," souhlasil hudební režisér Michael Bearden. 

Michael strávil na zkoušce téměř dvanáct hodin a okolo půlnoci se odebral domů. Dorian se s ním ještě stihl dojemně rozloučit. „Miluju tě, Miku," řekl Jacksonovi netušíce, že to budou poslední slova, která mu kdy řekne. 

Problém s nespavostí 

Již dříve bylo prokázáno, že Jackson trpí chronickou nespavostí. Údajně bez prášků na spaní nedokázal usnout. A ve zpěvákově domě se mezitím doktor Conrad Murray (66) chystal učinit zásadní rozhodnutí, které vedlo ke zpěvákově smrti. „Musím být připraven do Anglie," opakoval v noci Jackson stále dokola doktorovi.

Murray, který od popové hvězdy dostával 150 tisíc dolarů měsíčně (3,3 milionů korun), podal zpěvákovi v 1:30 ráno Valium, aby mu pomohl ke spánku. Když se to ani do půl hodiny nepodařilo, přes kapačky mu podal Ativan, lék proti úzkosti. Když ani ve tři hodiny ráno Jackson nespal, doktor mu podal další sedativum, Versed. V průběhu noci mu pak Ativan a Versed naordinoval ještě dvakrát. Nic ale nevedlo k tomu, aby Jackson usnul. 

VIDEO: Nahrávka Michaela Jacksona. Zpěvák na ní mluví o plánovaném turné. Z jeho hlasu je však poznat, že je pod vlivem silných léků

Video
délka: 00:53.24

Nahrávka Michaela Jacksona. Zpěvák na ní mluví o plánovaném turné. Z jeho hlasu je však poznat, že je pod vlivem silných léků Youtube.com

Vražedný koktejl utišujících léků

Tento koktejl utišujících léků ale nebyl to, co Jacksona zabilo. Osudným mu bylo až hypnotikum Propofol, které se podává pacientům před a v průběhu operace k vyvolání anestezie. Doktor opakovaně prohlašoval, že to byl Jackson, který to po něm vyžadoval. Přiznal dokonce, že mu ho podával opakovaně poslední dva měsíce. Vzhledem k nespavosti mu tak v 10:40 dopoledne dopřál dávku tzv. "mlíčka", jak lék Jackson nazýval. 

Přes noc býval Jackson napojený na přístroje, ukazující srdeční a tepovou frekvenci, které doktor Murray sledoval. Deset minut poté, co podal hudební legendě osudný lék si odskočil na toaletu, a když se vrátil, král popu už nedýchal. Okamžitě začal s resuscitací, a proto prý neměl čas zavolat záchrannou službu. Až po chvíli zakřičel na člena ochranky, aby vytočil 911. 

Snaha o záchranu života

Samotný hovor ale nastal až ve 12 hodin a 21 minut, tedy téměř dvě hodiny poté, co Jackson dostal osudnou dávku Propofolu. V té době si ostatní zaměstnanci všimli, že něco není v pořádku a začali panikařit. Dvě Jacksonovy nejstarší děti, Paris a Prince, se údajně třásly strachy. Když záchranáři dorazili na místo, byli v šoku, když Jacksona našli v ložnici plné léků, lahviček, injekčních stříkaček, kyslíkových nádrží a kapaček. 

Krátce poté byl zpěvák v rychlosti převezen do lékařského centra UCLA, kde hodinu a třináct minut bojoval o život, než byl prohlášen za mrtvého. Zpráva o jeho smrti se pak na veřejnost dostala ve 14:44 hodin. Jacksonův osobní lékař Conrad Murray byl v roce 2011 odsouzen za neúmyslné zabití. Odsedět si měl čtyři roky, ale ani ne po dvou letech výkonu trestu byl propuštěn. 

VIDEO: „Bohatí muži jsou zvyklí, že jim projde úplně všechno." Dokument o Jacksonovi působí podle kritika Fily věrohodně 

Video
délka: 35:44.19

„Bohatí muži jsou zvyklí, že jim projde úplně všechno." Dokument o Jacksonovi působí podle kritika Fily věrohodně Markéta Volfová, Lukáš Červený

Fotogalerie
99 fotografií