Dělám filmy tak, že vyprávím útržky ze svého života,“ říkával autor takových děl jako Silnice, Cabiriiny noci, Sladký život, 8 1/2 nebo Amarcord, který kromě řady dalších cen získal i čtyři čtyři Oscary a k tomu jednoho za celoživotní dílo.

Fellini začínal jako karikaturista a ilustrátor, přispíval do několika novin a psal i pro rozhlas, kde se seznámil se svou budoucí ženou, herečkou Giuliettou Masinovou. Časem se prosadil jako scenárista, podílel se třeba na stěžejním díle italského neorealismu Řím, otevřené město Roberta Rosselliniho z roku 1945. O pět let později debutoval jako režisér, ještě společně s Albertem Lattuadou filmem Světla varieté. Sám režíroval poprvé v roce 1952 film Bílý šejk s Albertem Sordim v hlavní roli.

Světové publikum zasáhl slavný režisér poprvé naplno snímkem Sladký život. Jeho pohled na život vyšší římské společnosti vyvolal v době premiéry roku 1960 odpor i nadšení. Proti filmu hlasitě protestovala i církev, snímek však svou pozici obhájil a stal se milníkem kinematografie. Jeden z nejoriginálnějších kouzelníků stříbrného plátna zemřel den po 50. výročí sňatku s Masinovou, pro kterou napsal nejkrásnější role. Svého manžela přežila půvabná umělkyně jen o pět měsíců.