Na chování vlivného hollywoodského magnáta si v posledních měsících stěžovaly desítky žen, které Weinsteina obviňovaly z osahávání a urážlivých výroků, ale i z omezování osobní svobody a znásilnění. Mezi údajnými oběťmi jsou i slavné americké filmové hvězdy, mezi jinými Salma Hayeková či Gwyneth Paltrowová.

 

Dnešní obvinění se podle agentury AP týká dvou žen. V prvním případě se Weinstein podle policie dopustil znásilnění, druhý se týká bývalé herečky Lucii Evansové. Ta vyšetřovatelům řekla, že ji Weinstein v roce 2004 přinutil k orálnímu sexu. Identita první Weinsteinovy oběti není známa, protože o činu nepromluvila veřejně. Producent po vyslechnutí obvinění opustil policejní stanici v poutech za doprovodu policistů, kteří jej eskortovali k soudu.

 

Kauce byla stanovena ve výši jednoho milionu dolarů, bylo mu však omezeno cestování – nesmí opustit státy New York a Connecticut. Jeho pohyb má hlídat elektrický náramek na noze.

 

Weinsteinovi advokáti tvrdí, že obvinění jsou nepodložená a že jejich klient nikdy zákony neporušil. Aféra mocného muže Hollywoodu byla loni na podzim u zrodu celosvětového hnutí proti sexuálnímu násilí a obtěžování žen.


 

Po Weinsteinovi se objevily desítky dalších případů včetně známých herců či dalších veřejných osobností, jejichž údajné oběti v médiích či na sociálních sítích popsaly utrpěná příkoří. Agentura AP uvedla, že manhattanský prokurátor Cyrus Vance je nyní pod silným tlakem veřejnosti. Některé feministické skupiny ho kritizují, že je vůči Weinsteinovi shovívavý a důkazy od poškozených přehlíží.

 

Fotogalerie
15 fotografií