Cosby si u soudu vyslechl obvinění a byl propuštěn na kauci ve výši jednoho milionu dolarů (25 milionů korun), informovala agentura AP. Jeho advokátka následně prohlásila, že doufá ve zproštění viny svého klienta.

"Pan Cosby svou oběť přinutil, aby snědla prášky a pila víno. Následně nebyla schopna pohybu a pan Cosby ji sexuálně zneužil," uvedl státní zástupce z Norristownu v Pensylvánii Kevin Steele. K obvinění státní zastupitelství přistoupilo prý proto, že se v případu objevily nové informace a nyní pro to existují dostatečné důkazy.

Údajná oběť je ochotná s úřady spolupracovat. Promlčecí lhůta v případu by podle agentury Reuters vypršela už v lednu.

Komikovi, pro něhož je to první soudní obvinění ze sexuálního deliktu, hrozí v případě prokázání viny trest od pěti do deseti let vězení.

Cosby dnes přijel k soudu ve městě Elkins Park poblíž Filadelfie, kde si během několika minut vyslechl obvinění, uložil kauci a odevzdal pas, aby mohl být do dalšího stání plánovaného na 14. ledna propuštěn. Novinářům nechtěl k obvinění nic říci, již dříve však všechna nařčení z údajných sexuálních deliktů odmítl. Se zmíněnou ženou měl prý sexuální styk, se kterým ona souhlasila.

"Budeme se rázně bránit proti tomuto neodůvodněnému obvinění a očekáváme, že pan Cosby bude soudem zproštěn viny," řekla jeho obhájkyně Monique Pressleyová. Podle amerických médií půjde o zřejmě největší proces s některým z hollywoodských herců za poslední dobu.

Steele dodal, že jeho úřad se zabývá i případy dalších údajně zneužitých žen, v žádném z nich však dosud pro obvinění nenašel dostatek podkladů.

Kvůli údajným sexuálním deliktům Cosbyho v minulých letech veřejně obvinilo na 50 žen, soud jim však dosud ani v jednom případě za pravdu nedal. Řada údajných sexuálních deliktů se odehrála před značnou dobou a časová lhůta pro jejich možné vyšetření už dávno uplynula.

Advokátka několika z těchto žen dnes prohlásila, že obvinění Cosbyho je pro ně "nejlepším vánočním dárkem" a že budou u soudu v případě potřeby ochotně svědčit.

Osmasedmdesátiletý herec obvinění údajně zneužitých žen dlouhodobě odmítá. Jeho právníci tvrdí, že všechna jsou pomluvou a jejich cílem je slavného herce pošpinit.

Cosby začal svou filmovou kariéru hraním v komediálních klubech. V 60. letech přišla role v televizním seriálu I Spy (Já špion). O dvě desetiletí později herec produkoval a v letech 1984 až 1992 si zahrál v The Cosby Show, jednom z nejpopulárnějších amerických televizních sitcomů.

Fotogalerie
13 fotografií