„Nikdy jsem Nirvanu neposlouchala,“ říká na začátku otevřeného rozhovoru pro hudební magazín Rolling Stone Cobainova dcera Frances Bean v den 21. výročí jeho smrti. Spíš ji baví Oasis, Mercury Rev a Brian Jonestown Massacre. „Sorry, promotéři z Universalu,“ dodala sarkasticky mladá umělkyně, které byl jenom rok a půl, když si její táta prostřelil hlavu.

Přesto uznává, že její táta byl génius. „On nechtěl být žádným mluvčím své generace,“ říká Frances, která i přes nízký věk produkovala dokument o svém otci Montage of Heck. A svěřila se také, že některé jeho slavné písně ji stále umí spolehlivě dohnat k slzám. „Territorial Pissing je k*rva dobrej song. A Dumb, u toho brečím pokaždé, když to slyším. Je to ořezaná verze Kurta samého. Kurta na drogách, čistého, Kurta, který se cítil nepatřičně, když ho nazývali hlasem své generace,“ popisuje Frances.

„Nebylo mi vůbec trapně, že nejsem fanoušek jeho hudby. Naopak bych se cítila dost blbě, kdybych jeho hudbu hltala,“ přiznává Frances, z níž se stala vizuální umělkyně. „Když mi bylo patnáct, uvědomila jsem si, že tátovi neuteču. Byl všude, v rádiu, když jsem jela v autě. Je prostě větší než můj život. A naše kultura je doslova posedlá mrtvými muzikanty. Milujeme stavět je na piedestaly,“ říká otevřeně.

Kdyby byl Kurt obyčejnej chlápek, který opustil svou rodinu… Ale on nebyl. Inspiruje lidi, kteří ho adorují a dělají z něj svatého Kurta. Když zemřel, stal se z něj ještě větší velikán. Až by člověk řekl, že slavnější už být nemůže, ale byl,“ netají se se svými pocity vůči otci jeho dcera, která v rozhovoru pro Rolling Stone poodhalila, proč si myslí, že její slavný otec spáchal sebevraždu.

„Kurt dospěl do bodu, že nakonec musel obětovat každý kousek sebe. Sám byl uměním. Celý svět to po něm chtěl,“ řekla Frances v rozhovoru. „To byl, myslím, jeden z hlavních spouštěčů, proč začal cítit, že tu nechce být a že lidi budou bez něj šťastnější,“ dodala.

„Ke každému slavnému člověku patří trochu maniakálnosti a šílenství. Můj táta byl hodně ambiciózní, ale měl toho naloženého hodně, což nemohly zvládnout ani jeho ambice. Chtěl, aby kapela byla úspěšná, ale nechtěl být žádným zk*rveným hlasem své generace,“ tvrdí jeho dcera.

Ale ve skutečnosti, kdyby žil, tak já bych měla tátu. To by byl ten nejúžasnější zážitek,“ říká dnes 22letá Frances Bean, která se odmítá podílet na zesilování Kurtova kultu.

I když nás táta opustil tím nejhorším možným způsobem, stále ho lidi romanticky uctívají. Protože jemu bude navždy 27 let. Sláva umělce má jen omezené trvání. Ale Kurt už nikdy nezestárne, pořád bude skvělý a pořád bude krásný,“ říká o otci, který odešel na vrcholu své kariéry 5. dubna 1994, jen pár dnů před svým pražským vystoupením. Prostřelil si hlavu ve svém domě, jeho tělo bylo nalezeno až tři dny poté.

Fotogalerie
22 fotografií