„Našel jsem ho pod mým polštářem, když jsem si šel 25. dubna lehnout vedle Ivetya zjistil jsem, že tam je nějaký papír," řekl Rychtářv rozhovoru pro Super.cz. Znamená to, že Iveta chtěla, aby ho objevil? Musela přece vědět, že v posteli ho její manžel musí najít, až půjde spát.

O dopis se pak podle vdovce strhla hádka. "Povídám: ‚Co to je, Ivetko, co tě to vůbec napadlo vůbec?‘ Ona mě prosila: ‚Dej mi ho, dej mi ho, já ho roztrhám.‘ To jsem odmítl. ‚Tohle nesmíš. Život sis nedala, nemáš právo si ho vzít. Jak takhle vůbec můžeš uvažovat?‘ Dožadovala se toho dopisu, aby ho mohla zničit, já jí ho nedal. Ten den, kdy jsem ho nalezl, jsem tam fixkou na nebližším stolku dopsal aktuální datum,“ potvrdil, co už přiznal dříve.

Josef Rychtář přesto trvá na tom, že jako manžel jí neměl, jak pomoci, protože by ho přestala mít ráda. "Uniká vám jedna zásadní věc. Ivetu už párkrát odvezli proti její vůli do léčebny. Měla panickou hrůzu z nemocnic. Věděl jsem, že pokud bych ji tam odvezl, začala by mě nenávidět. Vnímala by mě jako svého nepřítele, který ji nemiluje a chce ji ublížit," vysvětlil, čeho se bál.

Zřejmě byl přesvědčený, že situaci zvládne sám. V úterý 29. dubna v půl dvanácté dopoledne se ukázalo, že neměl pravdu a že přecenil své síly. "Nemohl jsem ji  čtyřiadvacet hodin denně hlídat," přiznal.