Nejoblíbenější Troškovou pohádkou je Princezna ze mlejna. „Já jsem malej, ale šikovnej!“ Hlášku čertíka v podání Yvetty Blanarovičové (dnes 59) milují děti už od roku 1994.

Pohádka o chasníkovi Jindrovi a mlynářské dcerce Elišce byla prodána do více než 20 států světa a znají ji i diváci v Singapuru či Hongkongu. Její úspěch si vyžádal pokračování. Princeznu ze mlejna 2 si na Štědrý večer roku 2001 pustilo 4,4 milionu lidí, což je dosud nepřekonaný rekord. O to víc překvapí, že Česká televize už Trošku k režii štědrovečerní pohádky nikdy neoslovila...

Přesto dál točil a filmy jako Z pekla štěstí, Nejkrásnější hádanka nebo Čertova nevěsta se objevují na vánočních obrazovkách. Jeho poslední pohádkou je Zakleté pírko (2019)

Asi před rokem se pohádkový král rozhodl odejít na odpočinek. Důvod? „Navštívil jsem jednu nejmenovanou televizi a tam mi taková slečna, která toho určitě hodně natočila, řekla, že jsem stará škola a že točím postaru, takže bych musel seriál, který jsem pro ně měl v nabídce, natočit za asi dva týdny. A to já opravdu neumím,“ svěřil se Troška.

Raději prý bude stará škola než flink, který bude dělat práci jen proto, aby nějak vznikla. „A tak jsem se rozhodl, že se na to vy... kašlu a budu si dělat jen to, co chci,“ dodal spokojený důchodce.

TROŠKOVA DESÍTKA

1987 O princezně Jasněnce a létajícím ševci

1994 Princezna ze mlejna

1999 Z pekla štěstí

2000 Princezna ze mlejna 2

2001 Z pekla štěstí 2

2008 Nejkrásnější hádanka

2011 Čertova nevěsta

2016 Strašidla

2017 Čertoviny

2019 Zakleté pírko

Recept na úspěch

„Český divák nechce v české pohádce vidět cizí prvky a importované postavy podobné hobitům, Avatarům, skřetům. Nám bohatě vystačí čerti, vodníci, víly, čarodějnice, hejkalové, bludičky. Strašidla, která tu nemají domov, vždy vyznějí jako nepovedené kopie západních vzorů. Vánoční pohádka by měla zůstat česká se vším všudy,“ tvrdí režisér Troška.

PRINCEZNU ZE MLEJNA můžete vidět na Silvestra v 8.15 hod. na ČT1 a PRINCEZNU ZE MLEJNA 2 na Nový rok v 9.15 hod. tamtéž.

Video
Video se připravuje ...

Filmové chyby v notoricky známé komedii Slunce, seno, jahody Videohub

Fotogalerie
128 fotografií