Právě Láďa totiž složil a se svým orchestrem v roce 1982 následně i nahrál hudbu k seriálu scenáristy Jaroslava Dietla (†56) a režiséra Jaroslava Dudka (†68). Nabídku osvědčených seriálových tvůrců neodmítl, protože moc dobře věděl, jak velký úspěch měli v letech před tím s Nemocnicí na kraji města a jejím pokračováním v roce 1981. 

Smlouva s Československou a později Českou televizí Štaidlovi garantovala za každé odvysílání seriálu, a samozřejmě i užití hudby v rámci upoutávek, honorář. Podle zjištění deníku Aha! šlo v posledních letech o 12 370 Kč za všech 15 dílů.

Po skladatelově smrti dostávají tyto finance přes Ochranný svaz autorský (OSA) jeho potomci. A nejinak tomu bude i za letošní léto, kdy TV Nova dává každý čtvrtek dva díly za sebou. 

Podle rozhodnutí soudu jde každému z potomků 25% z práv na písně a hudbu. Takže Artur dostane za letošní vysílání Pitavalu 3092 Kč, stejnou částku za odvysílání seriálu pak OSA pošle v rámci čtvrtletního vyúčtování i jeho sourozencům – Jiřímu (47), Janovi (45) a Karolině (39).

Příliš drahý seriál

Na počátku 80. let minulého století byl Malý pitaval z velkého města velmi nákladným projektem. Československou televizi vyšlo natočení 15 dílů na 14 774 000 Kčs. V dnešních poměrech by to dělalo 136 milionů korun. Jen honoráře a odměny hlavních hrdinů a stovek komparzistů vyšly tehdy na 1 572 000 Kčs. Původní náklady na seriály měly přitom podle dochovalých dokumentů být o půl milionu nižší.

Oblíbený seriál z prostředí pražské kriminálky je z roku 1982. Nejprve Československá televize vyrobila devět dílů, dalších šest 64minutových případů spatřilo světlo světa o čtyři roky později.

Šéf oddělení Břetislav Kubát (Ladislav Frej) pěkně proháněl své podřízené Rudu Pekaře (V. Haška), Libora Krejcárka (J. Krampol), Kamila Hamříka (P. Zedníček) či benjamínka Jiřího Otradovce (M. Pešek).

Video
délka: 03:52.84
Video se připravuje ...

Ladislav Štaidl (†75): Seznam jeho slavných milenek! Mall.tv

Fotogalerie
69 fotografií