Retro letí. Osmdesátková móda, osmdesátková hudba... i osmdesátkové filmy. A vrátit divákům jejich oblíbeného hrdinu, rebelujícího Petea „Mavericka“ Mitchella v podání Toma Cruise, rozhodně nebylo krokem vedle. Kromě toho udělal skutečně velice odvážný, ale velice chytrý tah, který u herců nebývá tak docela zvykem: kromě platu si do smlouvy zadal nenápadnou poznámečku o tom, že k němu půjde 20% z každé prodané vstupenky. A Top Gun: Maverick má naprosto rekordní tržby.

Podle magazínu Variety není řeč o nějakých malých částkách, ale o čísla vysoko nad 1,2 miliardou dolarů (tedy naprosto neuvěřitelných 28 miliard a 815 milionů českých korun). A zdroje odhadují, že sám Cruise z tohoto výdělku získá 100 milionů dolarů (což dělá něco málo nad 2 miliardy a 401 milionů korun) - kromě části z prodeje vstupenek také například pronájem filmu na streamovací platformy a podobně.

Filmoví odborníci mají jasno - v jejich očích je Cruise nadčlověk, pokud jde o propagaci jeho filmů. A to dokonce i přesto, že nedělá žádné tištěné rozhovory! Nějakým záhadným způsobem se umí „prodat“ i tak... „Většina herců nestojí za to, co jim zaplatíte, ale Cruise (a možná Dwayne Johnson) si své platy zaslouží.“ Za hlavní roli v dalších dvou filmech Mission: Impossible si ale herec předem řekl mnohem nižší honorář, než u něj bývalo zvykem - žádá prý „pouze“ výplatu v rozmezí 12 až 14 milionů dolarů (288 - 366 milionů korun).

Video
délka: 02:19.44
Video se připravuje ...

Top Gun 2: Tom Cruise se vrátil na stříbrné plátno ve své nejslavnější roli CinemArt, idh

Cruiseova dohoda ohledně Mavericka je každopádně jedinečná. Většina „áčkových“ hvězd sice dostává vysoké platy a mnozí mají nárok i na část zisku, ovšem ale až poté, co se film ocitne v plusu. Kromě toho je tato smlouva jakýmsi pozůstatkem doby, kdy hvězdy, nikoli superhrdinové, byli skutečným důvodem, proč se diváci hrnuli do kin, aby viděli své oblíbence v dalším novém snímku.

Společnost Marvel, která chrlí další a další filmy a seriály s oblíbenými komiksovými hrdiny, změnila postoj diváků. Problém ale nastává v tom okamžiku, že i když herci známí díky Avengers spolehlivě bodují pokaždé, když se spolu sejdou na plátně,  jejich kouzlo v jiných rolích a žánrech už nefunguje... Cruise přitom táhne zkrátka jenom proto, že je Cruise.

Fotogalerie
106 fotografií