Okupace vyprávějící o tom, co se stane, když sovětský voják navštíví v době normalizace divadelní večírek, natočil debutující režisér Michal Nohejl, a scénář k němu napsali Marek Šindelka (38) s Vojtěchem Maškem (44). V hlavní kategorii Nejlepší film toto satirické drama porazilo životopisný snímek Zátopek a animovaný film Moje slunce Mad Michaely Pavlátové (60) o životě Češky v afghánském Kábulu.  

Nohejlův debut byl ale nominovaný hned v šesti kategoriích, aby nakonec proměnil čtyři ze svých šesti nominací: obdržel i cenu za režii a scénář a Nohejl se stal objevem roku. „Je to pro nás strašně silný signál, že má cenu podporovat nové tvůrce, debutující tvůrce, inovativní náměty a filmy, které jsou prostě trošku jiné a vymykají se standardu,“ řekla producentka vítězného filmu Okupace Julie Žáčková při přebírání ocenění.

Nejlepší ženský herecký výkon podle kritiků předvedla Pavla Gajdošíková (30) v romantickém dramatu režiséra Jana Prušinovského Chyby. Ocenění pro nejlepšího herce připadlo Václavu Neužilovi (42) za ztvárnění českého atleta a olympionika Emila Zátopka ve filmu Zátopek režiséra Davida Ondříčka (52).

Nejlepším krátkým filmem je Milý tati Diany Cam Van Nguyen (28), snímek na pomezí osobně pojaté fikce, dokumentu a animace. Mezi dokumentárními filmy české kritiky a kritičky nejvíce zasáhla Jednotka intenzivního života Adély Komrzýové (29) o paliativní péči. Denisa Grimmová (45), Jan Bubeníček (45) a Jan Kurka, tvůrci výtvarné koncepce animovaného rodinného filmu Myši patří do nebe, si odnesli cenu v kategorii Audiovizuální počin.

VIDEO: David Ondříček už má za Zátopka první ceny: Snad jsme nepřepálili start!

Video
délka: 02:25.40
Video se připravuje ...

David Ondříček už má za Zátopka první ceny: Snad jsme nepřepálili start! David Turek

Vítězové byli oznámeni v sobotu na slavnostním večeru Cen české filmové kritiky v pražském Divadle Archa. Diváky jím v přímém přenosu ČT art provedly moderátorky Anita Krausová (37) a Tereza Hofová (42). Kromě klasických kategorií došlo i na kategorii Mimo kino, věnovanou audiovizuálním projektům bez kinodistribuce. V ní byl oceněn dramatický seriál České televize Ochránce, co v deseti epizodách líčil mrazivé případy, jimiž se zabýval nový školský ombudsman v podání Lukáše Vaculíka (59). 

Fotogalerie
87 fotografií