Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Nejkrásnější pohádkové princezny: Těhotná Kyselková, zmlácená Kuklová či studentka Josefíková!

/
 • Nejkrásnější pohádkové princezny
  26. prosince 2021 ● 12:00

  Československá a česká filmografie skrývá v archivech mnoho pokladů z řad pohádek. Ty nejoblíbenější z nich mohou diváci zhlédnout každý rok na Vánoce. A k pohádkám patří pochopitelně i urozené princezny. Které jsou ty nejkrásnější? Zjistěte o nich víc!

 • 1.

  Princezna Krasomila, 1952

   

  Herečce Aleně Vránové (89) bylo pouhých dvacet let, když svojí krásou úplně ochromila československou kinematografii coby princezna Krasomila v pohádce Pyšná princezna. Tam si zahrála po boku tehdejšího krasavce Vladimíra Ráže (†77). I když v té době byla vdaná za komunistického básníka Pavla Kohouta (93), před kamerou přeskočila jiskra i ve skutečnosti a představitele krále Miroslava si nakonec vzala.

   

  Alena Vránová jako pyšná princezna Krasomila. Pohádka rozvedla manželství obou hlavních představitelů.
  Autor: Reprofoto ČT

   

 • 2.

  Princezna Maruška, 1954

   

  Skromná, leč velmi půvabná princezna Maruška v pohádce Byl jednou jeden král... v podání Mileny Dvorské (†71) neodmyslitelně patří k českým Vánocům. Tehdy teprve patnáctiletá Milena Dvorská v době natáčení byla studentkou zdravotní školy v Prostějově, a tak celého třičtvrtě roku, co se pohádka natáčela, bydlela u samotného Jana Wericha (†75), který za křehkou dívku cítil mít zodpovědnost.

   

  Milena Dvorská jako Maruška v pohádce Byl jednou jeden král
  Autor: film Byl jednou jeden král, archiv

 • 3.

  Princezna Lada, 1957

   

  Princezna se zlatou hvězdou, která vznikla na motivy pohádky spisovatelky Boženy Němcové, byla největším filmovým počinem Marie Kyselkové (†83), který ztvárnila nezapomenutelnou princeznu Ladu v myším kožíšku. Původně měla hrát v pohádce jen menší roli, krátce před natáčením ale onemocněla herečka, která měla být princeznou Ladou, a tak režisér Martin Frič do této role obsadil v té době těhotnou Kyselkovou.

   

  Marie Kyselková jako princezna Lada alias Myší kožíšek.
  Autor: Reprofoto ČT

   

 • 4.

  Princezna Slavěna, 1971

   

  Byl to princ Bajaja, který se zamiloval do krásné princezny Slavěny. A není divu. V podání Slovenky Magdy Vášáryové (73) byla opravdu kouzelná. Ta na rozdíl od Bajaji, kterého hrál slovenský herec Ivan Palúch (†75), zvládla monology v češtině sama. Jeho do češtiny nadaboval herec Petr Štěpánek (73).

   

  Slavěna z Prince Bajaji (1971) - Magda Vášáryová
  Autor: CNS, ČTK, Ladislav Křivan

   

 • 5.

  Zlatovláska, 1973

   

  Právě herec Petr Štěpánek byl ten, kdo měl za trest pro starého krále najít a přivést princeznu Zlatovlásku. V roli křehké princezny se zlatou kšticí se představila krásná Jorga Kotrbová (74). Ta jako jediná z herců neuměla zpívat, a tak ji v tomto směru zastoupil líbezný hlas dnešní legendy divadla Semafor Jitky Molavcové (71).

   

  Jorga Kotrbová jako Zlatovláska z roku 1973.
  Autor: Foto Blesk - L. Křivan a Z. Pecák

   

 • 6.

  Princezna Jasněnka, 1987

   

  Michaela Kuklová (53) si vzhled půvabných princezen udržuje dodnes. V pohádce o Princezně Jasněnce a létajícícm ševci si ale vytrpělá své. Při natáčení přišla k několika menším úrazům. Čarodějnice v podání Yvetty Blanarovičové (58) kopla do rekvizity lebky, která Míšu omylem bolestivě trefila přímo do hlavy.

   

  Aby toho nebylo málo, druhá čarodějnice v podání Heleny Růžičkové (†67) mlátila Kuklovou v rámci natáčení střevícem tak horlivě, že jí uštědřila nejen několik modřin v obličeji, ale i rozseknutý ret.

   

  Míša Kuklová při natáčení pohádky utrpěla několik zranění, mimo jiné i od Heleny Růžičkové.
  Autor: Reprofoto ČT

   

 • 7.

  Princezna Pavlínka, 1993

   

  Kdo by neznal Nesmrtelnou tetu v podní fantastické Jiřiny Bohdalové (90). Po herečce, která ztvárnila princeznu Pavlínku, jako by se dnes slehla zem. Barbora Bobuľová (47) se dva roky po natáčení odstěhovala do Itálie, kde je dodnes úspěšnou herečkou.

   

  Pohádka Nesmrtelná teta
  Autor: ČSFD

   

   

 • 8.

  Princezna Rozmarýnka, 2008

   

  Poprvé v hlavní roli princezny se objevila herečka Veronika Khek Kubařová (34) v pohádce Nejkrásnější hádanka coby princezna Rozmarýnka. Právě tam získala taneční průpravu, která jí možná o 11 let později pomohla zvítězit spolu s tanečníkem Dominikem Vodičkou (26) v soutěži StarDance, když hvězdy tančí...

   

  Veronika Kubařová v pohádce Nejkrásnější hádanka
  Autor: Martin Hykl, archiv

   

 • 9.

  Princezna Aneta, 2009

   

  Tereza Ramba Voříšková jako vdavek-nechtivá princezna Aneta odmítala v pohádce Peklo s princeznou nešikovného prince Jeronýma. Toho si zahrál Jiří Mádl (35). Toho herečka potrápila už o tři roky dříve v komedii Rafťáci, kde díky ní místo k sexuálním orgiím došlo k pro něj pořádnému trapasu...

   

  Pohádka Peklo s princeznou: Jiří Mádl a Tereza Voříšková
  Autor: ČT, archiv

   

 • 10.

  Princezna Štěpánka, 2011

   

  Princezna Štěpánka v pohádce Čertova nevěsta byla první velkou rolí tehdejší studentky druhého ročníku DAMU Evy Josefíkové (31). Do role si ji vybral sám režisér Zdeněk Troška (68), kterému její hlas nepřipadal ale dost pohádkový, a tak ji ještě s několika dalšími herci nechal předabovat. Konkrétně Evu herečkou Jitkou Ježkovou (43), která je dvorní dabérkou například britské herečky Kate Winsletové (46).

   

   

  Eva Josefíková jako princezna Štěpánka v pohádce Čertova nevěsta.
  Autor: Bontonfilm

   

   

 • 11.

   

  VIDEO: Veronika Khek Kubařová: Přestaňte se mě ptát, kdy budu těhotná!  

  Video
  délka: 02:59.88
  Video se připravuje ...

  Veronika Khek Kubařová: Přestaňte se mě ptát, kdy budu těhotná! Markéta Reinischová

   

  Fotogalerie
  118 fotografií

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

Uživatel_5560180: Všechny ženy jsou svým způsobem krásné, ale pro mne byla vždy nejkrásnější ženou a také princeznou Libuška Šafránková. Nikdy ji žádná jiná princezna, aspoň pro mne, nepřekonal. Byla to jedinečná osobnost. ❤️

(26. 12. 2021 12:45)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy