Fakt, že se seriál Simpsonovi natáčí již od roku 1989, je sám o sobě úctyhodný a neuvěřitelný. K nám se dostal o pár let později, ovšem již od roku 1992 vzniká i české znění. A vzhledem k tomu, že čas je zkrátka neúprosný, došlo už od té doby k pár změnám v obsazení českého dabingu. Poprvé si diváci museli zvyknout na změnu dabéra hlavního hrdiny Homera Simpsona, když po 12. sériích ze zdravotních důvodů z role odstoupil Vlastimil Bedrna (†89) a nahradil ho Vlastimil Zavřel (66), známý také jako Jindich Valšík z novácké Ordinace v růžové zahradě 2.

V průběhu let došlo ke změnám i u několika dalších vedlejších postav, nejvíce pozornosti ale logicky přitáhlo přeobsazení Lízy Símpsonové poté, co v roce 2017 zemřela její dlouholetá dabérka Helena Štáchová (†72), jinak též hlas loutkové Máničky. Helena si již za života ovšem vybrala náhradu v muzikálové hvězdě Ivaně Korolové (32), kterou televizní diváci znají též ze seriálu Krejzovi. 

Obě zmíněná přeobsazení už ale diváci překousli, jelikož se náhrady za nemocné či zesnulé dabéry vybrala s citem. Nyní je ale čeká zřejmě další šok - a to v podobě postavy ředitele školy Seymoura Skinnera. V nové 32. řadě, která bude mít premiéru 25. ledna, ho totiž již nebude mluvit skvělý dabér Dalimil Klapka (87), který propůjčil hlas třeba i Columbovi ve stejnojmenném seriálu. Informace se objevila na Dabingforu, kde bylo i zdůvodnění. Vzhledem k věku pana Klapky už pro něj bylo zkrátka velmi náročné a namáhavé na hlasivky měnit hlas. Proto se sám rozhodl této dabingové role vzdát a ponechal si pouze dabování dědy Simpsona, kde nemusí hlas tlačit tak do hloubky. 

VIDEO: Columbův dabér Dalimil Klapka: Děda vymyslel český těsnopis!

Video
Video se připravuje ...

Columbův dabér Dalimil Klapka (84): Děda vymyslel český těsnopis! Zuzana Bubílková, Aleš Brunclík

„Pan Klapka už na Skinnera v poslední sérii nebyl to pravé ořechové, věk nezastavíme,“ nechal se slyšet jeden z diskutujících a ostatní mu dali více méně za pravdu, i když zazněla i chvála na adresu původního dabéra. „Stejně mě celé roky fascinovalo, jak dokázal pan Klapka obě postavy odlišit, dlouho jsem to nevěděla a myslím, že většina lidí to neví dodnes,“ míní jedna fanynka seriálu Simpsonovi a jeho českého dabingu.

Kdo ovšem Klapku nově nahradí? Za mikrofon si prý stoupl herec a dabér Petr Stach (46), který se divákům zapsal do paměti především rolí v kriminálce Případy 1. oddělení na České televizi. V dabingu rozhodně není žádným nováčkem a jeho hlas jste mohli slyšet již například ve snímcích Captain Marvel či Spider-Man: Daleko od domova. Jak se popasoval s těžkou úlohou v kultovním seriálu a zda ho diváci přijmou, je zatím ve hvězdách.

V českém dabingu již dostali v průběhu let nový hlas například i pan Burns, kdy zesnulého Bedřicha Šetenu (†75) nahradil Jan Vlasák (77), za moderátora Kenta Brockmana za zesnulého Vladimíra Fišera (†81) promlouvá již Jaromír Meduna (68), který nahradil i Zdeňka Hesse (80) v rolích mafiána Tlustého Tonyho a školníka Willieho. Opilec Barney Gumble pak už také nepromlouvá hlasem Miroslava Saice (77), ale dabuje ho 'dabingový chameleon' Bohdan Tůma (53). Ani v Americe ale není vše stále stejné, naopak kvůli kontroverzní kritice museli Simpsonovi povolat do akce nové dabéry z řad Afroameričanů, aby převzali role známých černoškých postav. 

VIDEO: Jak se změnil hlas Lízy? Ukázka obou dabérek!

Fotogalerie
56 fotografií