Neděle 17. leden 2021
Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Oblačno -5°C

Kdo je kdo v populárním seriálu Božena! Jak doopravdy žili jeho hrdinové?

/
 • Kdo je kdo v populárním seriálu Božena! Jak doopravdy žili jeho hrdinové?
  Aktualizováno - 11. ledna 2021 ● 10:11
  10. ledna 2021 ● 19:04

  Stejně jako spisovatelka Božena Němcová (†41) byla už za svého života středem pozornosti, minisérie České televize o jejím životě s názvem Božena strhla diváky. První díl zlákal ke sledování přes 1,5 milionu lidí! Blesk zmapoval, kdo přesně jsou a jak žily postavy, které ztvárnili Anna Kameníková (26), Jan Hájek (42) a spol.

 • 1.

  Božena Němcová (†41)

  Hrají: Anna Kameníková (26), Aňa Geislerová (44)

   

   

  Vlastním jménem Barbora Panklová byla česká spisovatelka doby národního obrození, která napsala ikonická díla jako Babička nebo Divá Bára. Na svou dobu získala dobré vzdělání, které nebylo pro ženu jejího stavu obvyklé. Provdala se za státního úředníka Josefa Němce, ale podporovala i rodící se emancipační hnutí žen v tehdejší rakouské monarchii. Porodila mu čtyři děti.

   

  Konec jejího života nebyl šťastný - živořila v chudobě a na dluh. Trápily jí následky tuberkulózy, gynekologických problémů a rakoviny. Oficiální příčinou smrti byla „všeobecná vodnatelnost“, kdysi hojně užívaná »univerzální« diagnóza.

  Aňa Geislerová a Anna Kameníková (menší) jako Božena Němcová (vpravo)

 • 2.

  Josef Němec (†74)

  Hraje: Jan Hájek (42)

   

  Oženil se s Boženou Němcovou, vlastním jménem Barborou Panklovou. Pracoval jako státní úředník v uniformě rakouského mocnářství, ale hrdě se hlásil k vlastenectví a nedokázal ustoupit ze svých ideálů za žádnou cenu. Jako pokrokový muž překročil konvence manželství a učil se respektovat svou ženu jako samostatnou osobnost. Kvůli své prchlivosti se ale několikrát uchýlil k fyzickému násilí na své ženě.

  Jan Hájek (vlevo) jako Josef Němec (vpravo)

 • 3.

  Karel Němec (†61)

  Hraje: Prokop Zach (15)

   

  Narodil se jako druhé dítě ze čtyř manželům Němcovým. Rodiče mu už na studiích vyčítali, že neumí vyjít s penězi. Příliš pije a utrácí za tabák. Karel přesto věčně zadluženou matku Boženu Němcovou žádal o peníze. Později střídal zaměstnání, často zůstal bez platu a tehdy ho živil otec. Nakonec se usadil a stal se ředitelem významného ovocnářského ústavu v Praze. Z dvojího manželství měl sedm dětí a je pravděpodobným otcem dítěte své švagrové.

  Prokop Zach (vlevo) jako Karel Němec (vpravo)

 • 4.

  Jaroslav Němec (†56)

  Hraje: Sebastian Vopěnka

   

  Byl čtvrtým dítětem v rodině Němcových. Jeho matka Božena si přála, aby se stal malířem, což se nestalo. Rok po její smrti odjel do Ruska a tam zůstal natrvalo. Zpočátku byl učitelem, postupně se vypracoval na odborníka v oboru ovocnářství a sadařství, uznávaného v Rusku, evropských zemích, ale také ve Spojených státech. Členům rodiny v Čechách leckdy poslal peníze. Byl jednou ženatý, ale vlastní děti neměl. Jeho jméno nese dodnes jedna odrůda jablek.

  Sebastian Vopěnka (vlevo) jako Jaroslav Němec (vpravo)

 • 5.

  Hynek Němec (†15)

  Hraje: Mikuláš Prošek

   

  Do výtvarně nadaného syna Hynka, který byl její prvorozený, vkládala Božena velké naděje, jeho předčasná smrt pro ni byla největší ranou v životě. Zemřel na souchotiny. Smutečního rozloučení se zúčastnilo šest tříd vyšší reálky, kterou Hynek navštěvoval, včetně celého učitelského sboru. Policie považovala pietní akci za nemístnou politickou demonstraci Čechů. Sledovala celý její průběh a Hynkovy učitele vyslýchala. Rodině zůstal po synovi pramen vlasů a kresby.

  Mikuláš Prošek (vlevo) jako Hynek Němec (vpravo)

 • 6.

  Theodora Němcová (†78)

  Hraje: Veronika Divišová (17)

   

  Cenila si svého povolání učitelky v Jičíně, měla jistotu stálého platu. Jenomže jako učitelka musela zůstat svobodná a bezdětná. Neprovdala se, ovšem matkou se stala. Své těhotenství utajila a syna bez prodlení odevzdala adoptivním rodičům. Zemřel v necelých třech letech na záškrt. Dora skoupila na úvěr v Jičíně pozemky, nechala si postavit drahou vilu. Kvůli splácení dluhu musela rozprodávat nejen pozemky, ale i pozůstalost Boženy Němcové, včetně dopisů.

  Veronika Divišová (vlevo) jako Theodora Němcová (vpravo)

 • 7.

  Magdalena Dobromila Rettigová (†60)

  Hraje: Veronika Freimanová (65)

   

  Česky se naučila až po sňatku se Sudipravem Rettigem. Pořádala kurzy vaření pro dívky, půjčovala jim také české knihy a vedla společenský salon. Proslulá autorka kuchařek si cenila více svého literárního než kuchařského umění. Psala poezii, písně, divadelní hry. Jejím posledním přáním bylo mít v rakvi polštářek vystlaný svými básněmi.

  Veronika Freimanová (vlevo ) jako Magdalena Dobromila Rettigová (vpravo)

 • 8.

  Jan Alois Sudiprav Rettig (†70)

  Hraje: Vladislav Georgiev (58)

   

  Právník, vlastenec, spisovatel a překladatel z latiny a řečtiny, autor několika divadelních veseloher. Většinu života pracoval jako radní. Litomyšl byla posledním místem jeho působení. Na svou dobu byl velmi pokrokový, své manželce umožňoval literární činnost a měl pro její aktivity pochopení jako málokterý muž své doby.

  Vladislav Georgiev (vlevo) jako Jan Alois Sudiprav Rettig (vpravo)

 • 9.

  Kateřina Vilemína Zaháňská (†58)

  Hraje: Linda Rybová (45)

   

  Byla důvěrnou přítelkyní rakouského kancléře Metternicha a řady dalších vůdčích osobností na začátku 19. století. Zasahovala do evropské politiky. Svou nemanželskou dceru porodila v devatenácti letech. Musela ji odložit k příbuzným a kvůli dceřinu odmítnutí se už nikdy nesetkaly. Přestože byla třikrát vdaná a měla mnoho milostných avantýr, dalších vlastních dětí se nedočkala. Celoživotní bolest překonávala péčí o cizí děti, urozené i vesničany.

  Linda Rybová (vlevo) jako Kateřina Vilemína Zaháňská (vpravp)

 • 10.

  Gustav Vacek (†73)

  Hraje: Oskar Hes (22)

   

  Syn zámožného červenokosteleckého kupce. Stal se známým malířem. V jeho pozůstalosti se našla olejomalba portrétu mladé dívky. Jsou rozšířené spekulace, že by mohlo jít o podobiznu mladé Barbory Němcové. Portrét měl Gustav Vacek celý život pověšený ve svém pokoji. Nikdy se neoženil.

  Oskar Hes (vlevo) jako Gustav Vacek (vpravo) v Boženě

  VIDEO: Božena Němcová. Hořký konec největší české spisovatelky a velmi nekonvenční ženy  

  Fotogalerie
  50 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 15

manunu: 7vox7: J.K. Tyla hraje Václav Jílek, ne Matějovský.

(11. 01. 2021 11:10)

manunu: 7vox7: Zapomínáte, že B. Němcové bylo kolem třiadvaceti let. Měla sice už 4 děti, ale byla to vášnivá, nevybouřená mladá žena. Kdysi jsem četla její korespondenci, proto mě vyznění včerejší části nepřekvapilo.

(11. 01. 2021 11:08)

mitie: jako joooo....dobry, ale ta Ana Geislerova je tam zase???...ty jo...ta je vsude...a to me nebavi...copak nemame jiny herecky? Chtelo by to zmenu...

(11. 01. 2021 10:11)

7vox7: jistě si na tom řádně namastili kapsule, udělali z ní kchu.rvu, která utíkala od nemocného dítěte zavrzat si v průjezdu s milencem...

(11. 01. 2021 08:59)

7vox7: ..já jsem včera stihla snad půlku a stačilo! Kostýmy sice slušné, ale ty herecké výstupy a Matějovský uječený z rádia jako J.K.Tyl, stejně odrzlý jako v tom rádiu...ten se asi chudák obrací v hrobě

(11. 01. 2021 08:57)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy