Jednopatrový roubený mlýn v obci Střehom, kousek nad rybníkem Komorník, je znám především jako Máchalův mlýn z pohádky S čerty nejsou žerty. Skrz naskrz zkažená Dorota v něm utrápila svého dobráckého manžela, aby se dostala k jeho jmění, a pak rafinovaným způsobem vyštípala z bitvy o dědictví i svého nevlastního syna Petra. Filmaři mimochodem natáčeli také uvnitř budovy, ovšem záběry z kuchyně vznikly až v ateliérech na Barrandově. Stavení ve skutečnosti pochází z roku 1516 a mlynáři v něm mleli mouku až do roku 1952. Zachovalé vodní kolo bylo poháněno vodou z potoka Klenice.

Historickou památku, která se v roce 2001 dostala v nákladu 900 tisíc kusů i na poštovní známky, postihla před dvěma lety velká tragédie: roubenka až do základů vyhořela, a v plamenech zemřel i nebohý majitel, senior Josef S. (†78), na kterého místní vzpomínali jako na „pohádkového dědečka“. Jeho předkové z rodu Opočenských mlýn koupili v 18. století a v rodině si ho od té doby drželi, dědil se z generace na generaci. Pana Josefa, který tam bydlel, ale zlobilo, že na domě nesmí dělat žádné větší úpravy.

VIDEO: Angelína z pohádky S čerty nejsou žerty: Jak vypadá po 30 letech?

Video
délka: 02:02.68
Video se připravuje ...

Angelína z pohádky S čerty nejsou žerty: Jak vypadá po 30 letech? Thomas Kruchina, Lukáš Červený

„Pouze trámy, mezi kterými je provázaná žitná sláma, a na nich naplácaný jíl, jsou na nic. V zimě musím topit i v noci, jinak bych tu zmrznul. Rád bych chalupu zateplil, jenomže památkáři mi to nedovolí,“ stěžoval si v roce 2016. Nakonec právě to se mu stalo osudným. Jak potvrdil mluvčí hasičů, hořet začalo v souvislosti s elektrickým přímotopem a vznícením hořlavých materiálů. Škoda byla vyčíslena na 150 tisíc korun, majetek za 2,5 milionu byl zachráněn. Ztráta lidského života je však ztrátou nejbolestivější…

„Je to strašná tragédie, byla jsem tady u toho. Chodívá sem hodně turistů a nyní jich je ještě víc. Pan domácí sem tam v létě pustil vodní kolo, a na dětský den dokonce dětem vyprávěl různé pohádky a příběhy,“ popsala v březnu 2018 Blesku místní obyvatelka Pavla Smolíková (38). Jistě dal k dobru i celou řadu vtipných historek z natáčení. To bylo totiž velice napínavé, tři čerty například musela ze scén „z pekla“, co vznikaly v uměle vyhloubených pískovcových jeskyních nedaleko České Lípy, odvézt sanitka. Od pekelných ohňů chytly kostýmy. Ty byly tehdy ušity z hořlavých materiálů!

VIDEO: To nejlepší z pohádky S čerty nejsou žerty

Video
délka: 05:24.13
Video se připravuje ...

To nejlepší z pohádky S čerty nejsou žerty youtube

Představitel čerta Vraníka alias Janka, kterého si zahrál Ondřej Vetchý (58), mezi nimi naštěstí nebyl. Místo toho si užil složitých natáčecích scén s koňmi. On v sedle strávil celkem 27 hodin, představitel Petra, tedy Vladimír Dlouhý (†52), pak 13 hodin. Známý herec, co svýma modrýma očima lámal dámská srdéčka, natáčel mimochodem bez kaskadéra, a aby ve scéně, která v pohádce trvá jenom minutu a půl, přemohl celou gardu vojáků, co přišli jeho hrdinu zatknout, musel tvrdě dřít v tělocvičně. Konkrétně šlo o 11 dní a celkem 42 hodin šermířského a zápasnického tréninku, a také nácviku bojové choreografie.

Právě tyhle záběry vznikaly na dvoře mlýna. Nebyla zde ostatně natáčena jenom pohádka S čerty nejsou žerty, na kterou se můžete těšit tyto Vánoce 25. prosince na Markíze v 17:00. Vznikl zde rovněž dokumentární pořad Putování za pohádkou s Rudolfem Hrušínským (†73), či scény z německého seriálu Der Knabe mit den 13 Vätern (Dítě třinácti otců), v němž si zahrál Vladimír Menšík (†58). 

Fotogalerie
53 fotografií