Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Dařbuján a Pandrhola: Ani přes 60 let stará klasika se neobešla bez filmových chyb!

/
 • Dařbuján a Pandrhola
  Dařbuján a Pandrhola (Archiv)
  28. prosince 2023 ● 13:50

  Je to přes 60 let, co režisér Martin Frič (†66) představil tehdejšímu komunistickému Československu pohádkovou filmovou komedii Dařbuján a Pandrhola. I taková klasika však obsahuje několik chyb, které zaregistrují jen velmi bystří diváci. Patříte mezi ně?

  Když se natáčel film Dařbuján a Pandrhola, bylo hlavnímu představiteli chudého havíře Kuby Dařbujána, herci Jiřímu Sovákovi (†79) třicet devět let. Tehdy zazářil po boku Rudolfa Hrušínského (†73), jenž v legendární pohádce exceloval jako zákeřný a chamtivý sládek Pandrhola.

  Za těch mnoho desítek let pohádka natolik zlidověla, že si bez ní i mnohé dnešní děti neumí už Vánoce ani představit. I tento filmový počin však obsahuje několik chybiček, které celému štábu unikly. Znáte je?

 • 1.

  Pandrhola střílí do prasat

  Když si jde podrážděný Pandrhola zastřílet do prasat, bere s sebou dvouhlavňovou zbraň. Když pak na dvoře střílí, zbraň je tříhlavňová. Poté nabije a zbraň je opět dvouhlavňová. Znovu ale střílí z tříhlavňové... Není záběr jako záběr.

  Dařbuján a Pandrhola
  Autor: Archiv

 • 2.

  Smrťák a kosa

  Když jde Smrťák (Václav Lohniský) Dařbujánovi vysvětlit, jak má správně léčit, drží kosu v pravé ruce. Hned v dalším záběru, když vchází Smrťák dovnitř, drží kosu v ruce levé.

  Dařbuján a Pandrhola: Kuba se Smrťákem
  Autor: Archiv

 • 3.

  Léčba těstem

  Po tom, co Dařbuján vyléčí souseda Matěje Klofáta (Bohumil Švarc) těstem, které je rozpatlané po světnici, si ve stejné místnosti jde zacvičit. Aniž by nepořádek někdo uklidil, po těstě není v místě ani stopy.

  Dařbuján a Pandrhola: Kuba léčí těstem
  Autor: Archiv

 • 4.

  Smrťákovy nadpřirozené schopnosti

  Smrťák v pohádce naprosto bez problémů několikrát projde kamennou zdí domu. Když je pak zavřený v sudu, není schopen se z něj dostat. Trochu nelogické, ne?

  Dařbuján a Pandrhola: Smrťák
  Autor: Archiv

  VIDEO: Sovák a Kemr v Chalupářích: Proč jeden druhého nechtěl?

  Video
  Video se připravuje ...

  Sovák a Kemr v Chalupářích: Proč jeden druhého nechtěl? Petr Macek, Jan Jedlička

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 15

krtek.: ze sudu nemohl, protože měl zvýšenou hladinu alkoholu v krvi

(24. 12. 2021 18:34)

snehulak: Chyby v pohádce Z pekla štěstí. Chalupník si z prostřeného plátýnka bere jelito a v příštím záběru kouše jitrnici.

(24. 12. 2021 13:40)

snehulak: A přitom je to tak jednoduché šťouralové z Blesku! Z dvouhlavňovky prostě nešlo střílet a kosa? Myslíte že je to lehké projít dovnitř s kosou v pravé ruce? Zkuste si to blbečkové. A pak teprve hledejte na dlani chlup!

(24. 12. 2021 10:25)

20tina12: No a co, je to krásná pohádka. Akorát nám s těma pindama hanobite pohádku. Dnešní stojí za h... o!!!

(26. 12. 2019 02:00)

karlos107: To jsou chudáci, co hledají chyby v pohádkách a filmech. Tito "100% režiséři" by nenatočili reklamu na Harmasan, dem.m.e.n.t.i !!!!

(25. 12. 2019 22:31)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy