První díl minisérie otevírá scéna, kdy dvacetiletá Lily (Elizaveta Maximová) přibíhá uprostřed noci do bytu svého otce, policejního vyšetřovatele Richarda (Ondřej Vetchý), aby se mu přiznala, že v sebeobraně zabila svého milence. Tím je prominentní soudce Kowalski. Richard se, pro dobro své dcery, odhodlá k osudovému rozhodnutí – zamete stopy a tělo zakope. Kowalského ostatky jsou ale brzy nalezeny a vyšetřování je přiděleno kriminalistickému týmu, který vede právě Richard. Postupně získávané důkazy jsou ale v rozporu s verzí jeho dcery.

„Já jsem naštěstí nezažil nic takového, co řeší Richard. Je to ale téma, které je nejbolestivější a nejsilnější. Pokud je člověk normální, je v něm potřeba děti vychovávat přirozeně zakódována a chce pro ně to nejlepší,“ říká Ondřej Vetchý a pokračuje: „Každý člověk si s sebou nese svoje slabosti, hříchy a chyby. Ve Spravedlnosti jsou ale tato zranění extrémní a mnohem závažnější než v běžném životě.“ „Je to velké rozhodnutí, pomoct milované osobě, ale přitom zradit všechny své osobní zásady – vše, co jste považovali za správné a neotřesitelné,“ doplňuje jej Peter Bebjak a dodává: „Vždy mě fascinovalo, proč a jak se někteří dostanou až do takové situace, kdy jsou schopni spáchat těžký zločin. Při tvorbě všech těch dokumentárních a hraných kriminálních seriálů jsem se snažil přijít na to, kde je ta hranice, kdy se z ‚normálního‘ souseda stane ‚vraždící monstrum‘. Někdy je ta hranice velmi tenká.“

Video
délka: 00:30
360p 240p

Trailer ke kriminální minisérii Spravedlnost Česká televize

S Peterem Bebjakem spolupracoval Ondřej Vetchý už na oceňovaných Případech 1. oddělení. „Peter je velmi inteligentní režisér, který se dokáže věnovat i velmi složitým věcem. A i když zde mohlo dojít k určitému rozvolnění formy, protože nebyl vázán konkrétními případy, mohl si dovolit do Spravedlnosti vnést určitý subjektivní vhled. Myslím, že i přesto dokázal zachovávat formální postupy vyšetřování, a ke všemu si dohledat potřebné množství informací,“ říká ke spolupráci Ondřej Vetchý. Na důvěryhodnost a reálnost kriminální linky příběhu dohlížel odborný poradce Luboš Valerián, který v současné době zastává funkci velitele služby kriminální policie a vyšetřování správy Severomoravského kraje Policie ČR.