Nejdražší křišťál v Česku! Tak by se dala nazvat cena v podobě skleněného kuželu s vyrytým lvem, který znamená nejvyšší poctu pro každého ze světa českého filmu.

Odnést si ji ale může jen pár vyvolených, a aby se to povedlo, musí se do filmu prvně investovat. A v žádném případě nejde o malé částky. Vysoký rozpočet není ale zárukou toho, že film udělá dojem na odbornou porotu, která ceny uděluje. Ztraceni v Mnichově mělo 15 nominací, bylo o 15 milionů levnější než Wilsonov s rozpočtem 52 milionů, který získal nominace jen 4. 

V porovnání s tím, jaké filmové projekty se v současné době připravují, nejde na české poměry o žádné extrémy. Například film o Miladě Horákové s názvem Milada má naplánovaný rozpočet 86 milionů korun a dílo s názvem Zátopek 70 milionů. A za povšimnutí stojí také přidělení dotací od Státního fondu kinematografie, o kterých se veřejně vůbec nemluví.

Podle evidenčního seznamu projektů 2015 Fondu získal film Milada neuvěřitelných 17 milionů, a Zátopek dokonce 14 milionů. Přitom, když dostali producenti trháku letošního začátku roku filmu Lída Baarová Filipa Renče (50) grand 12,5 milionu, způsobilo to pěkný poprask a spekulace, že jde o protekci.

3 historicky nejdražší české filmy

  1. Bathory rozpočet 300 000 000 Kč

Bathory patří mezi nejdražší české filmy.

         2. Tmavomodrý svět 230 000 000 Kč

Tmavomodrý svět patří mezi nejdražší české filmy.

      3. Akumulátor 135 000 000 Kč

Akumulátor patří mezi nejdražší české filmy.

Fotogalerie
13 fotografií