„Když patříte do královské rodiny, neustále do vás hustí, že musíte mezi sebou a ostatními tvory udržovat nárazníkovou zónu. Jste Vy a pak jsou Oni. Odstup se samozřejmě uplatňoval i v rámci rodiny. Bez ohledu na to, jak moc jste někoho milovali, jste nikdy nemohli překonat propast, jež zela třeba mezi panovníkem či panovnicí a jejich dítětem.“

Jedna z citací, která prochází celou knihu jako zlatá nit. Svoboda je to, o co celý život usilovala princezna Diana (†36) a po čem toužil i princ Harry, jak popisuje se syrovou a šokující upřímností právě v knize Náhradník. Ve vzpomínkách se vrací k mnoha klíčovým životním momentům a nabízí čtenářům jedinečný vhled i řadu překvapivých odhalení, zejména co se týče problematického vztahu mezi Buckinghamským palácem a médii.

Obejmout babičku nepřicházelo v úvahu

„Když jsem babičku pozoroval, jak si podupává a kýve se do rytmu, chtěl jsem ji obejmout. Samozřejmě jsem to neudělal. To nepřicházelo v úvahu. Nikdy jsem to neudělal a nedokázal jsem si představit, za jakých okolností by bylo něco takového dovoleno,“ říká v knize vévoda ze Sussexu a odhaluje střípek po střípku zákulisí britské královské rodiny tak, abychom si uměli aspoň trochu představit jeho životní realitu.

Současně s titulem Náhradník vydává nakladatelství Práh i audioknihu, kterou namluvil herec Daniel Krejčík (28). „Náhradník je strhující kniha. Nejdříve jsem měl pochybnosti. Nevěděl jsem, zda to nebude bulvární titul plný Harryho zloby. Když jsem se ale začetl, byl jsem nadšený,“ říká Daniel Krejčík a dodává:

„Strávil jsem s načítáním audioknihy více než sto hodin a zjistil jsem, že je to prostě jen extrémně citlivý mladý kluk, který vyrostl jako princ toužící po svobodě. Knihu jsem začal číst, když byla nemocná má maminka, a leckdy jsem jen těžko zatlačoval slzy. Zvlášť ve chvíli, kdy mluví o tom, jak mu chybí ta jeho. Jak drastickým způsobem mu zprávu o její smrti sdělili. Jak šel za její rakví a poté ho bulvár popotahoval za to, že neplakal. Jak při první návštěvě Paříže přesvědčoval svého řidiče, že s ním chce projet stejnou trasu, kde Diana zemřela a nutil ho udělat to znova a znova. Je to obrovsky silné čtení. Namluvit tuto knihu pro mě bylo za odměnu.“

Setkání s Meghan

Kniha mapuje celý Harryho život až do současnosti. Jeho účast v armádě i posttraumatické následky války. Středobodem jeho současného života je setkání s manželkou Meghan (41). V knize vypráví o tom, jak museli čelit vlnám urážek, rasismu a lží ze strany veřejnosti i tisku. Když Harry sledoval, jak jeho manželka trpí, nabýval pocitu, že se oni sami i jejich duševní zdraví ocitli v ohrožení. Neviděl jinou možnost, jak zabránit opakování tragického osudu, než uprchnout z rodné země.

Výtěžek putuje na charitu

Jen za první týden se ve Velké Británii, USA a Kanadě prodalo přes 3,2 milionu výtisků. Princ Harry věnuje část výdělku z prodeje knihy několika charitativním organizacím. Jeden a půl milionu dolarů poputuje do organizace Sentebale, kterou založil s lesothským princem Seeisem (57). Ta podporuje děti a mladé lidi s HIV/AIDS v Lesothu a Botswaně. Také přispěje částkou tři sta tisíc liber neziskové organizaci WellChild. Tu Harry podporuje už patnáct let. Nadace umožňuje dětem a mladým lidem s komplexními zdravotními potřebami, aby se o ně starali doma, nikoli v nemocnici, kdykoli je to možné.

Fotogalerie
185 fotografií