Jason Knauf pracoval pro Meghan a Harry sedm let, následně pak vévodu a vévodkyni z Cambridge. Svou službu pro královskou rodinu ukončil v roce 2021 na pozici šéfa Královské nadace Williama a Kate. V říjnu 2018, když pracoval jako mediální sekretář, poslal mailem Williamovu osobnímu asistentovi Simonu Caseovi svá znepokojení nad tím, jak se Meghan chová ke služebnictvu. Svůj krok zdůvodnil obavou a snahou přinutit Buckinghamský palác chránit své zaměstnance.

„Jsem velmi znepokojen tím, že za uplynulý rok vévodkyně přinutila skončit dvě služebné,“ stálo v jeho mailu s tím, že má podezření, že Meghan šikanuje juniorní zaměstnance. Ještě předtím se stejnou věcí kontaktoval šéfku personální kanceláře Samantu Carruthers, uvedl list The Times.

Týrá XY (jméno bylo odstraněno – pozn. red.) a podkopává její sebevědomí,“ stojí v udání. „A obávám se, že se nic nestane,“ dodal. Meghanin právní zástupce obvinění ze šikany kategoricky odmítl. S Knaufem se podle listu The Mirror měl údajně osobně setkat princ Harry a žádat ho, aby v obviněních dále nepokračoval. Harry však jakoukoli intervenci popřel.

Král Karel III. nyní Knaufovi udělil titul poručíka Victoriina královského řádu. 

Video
délka: 57:01.80
Video se připravuje ...

Forejt o novém dokumentu Netflixu o Harrym a Meghan: Ničí rodinná pouta na generaci dopředu Petr Macek

První vyznamenání Karla III.

Tradiční novoroční vyznamenávání jsou výlučným rozhodnutím krále a jsou darem těm, kteří sloužili monarchii nebo královské rodině osobně.

Mezi více než 1100 lidmi na seznamu jsou kromě umělců také sportovci, lidé zasazující se o ochranu životního prostředí, lidé bojující proti diskriminaci nebo politici. Do rytířského stavu byl povýšen například předseda klimatické konference COP26 Alok Sharma za svůj přínos v boji proti změně klimatu.

Titul sir získal hudebník legendární kapely Queen Brian May, jenž se dlouhodobě angažuje v ochraně zvířat. Vyznamenání se mu dostalo za zásluhy o hudbu a charitu, napsal server BBC News, podle něhož kytarista získal už v roce 2005 od tehdejší panovnice titul komandér Řádu britského impéria (CBE).

Titul dáma obdržely za zásluhy v zahraniční politice britské velvyslankyně Melinda Simmonsová a Deborah Bronnertová, které Spojené království zastupují v Kyjevě, respektive v Moskvě. Vyznamenání se podle agentury Reuters dočkali i další lidé, kteří se podíleli na britské reakci na ruskou vojenskou agresi v sousední zemi.

Řád za minisukně

Zhruba polovinu vyznamenaných tvoří ženy, mezi nimi také členky anglického fotbalového týmu, které letos vyhrály mistrovství Evropy. Vyznamenání získala rovněž dvaadevadesátiletá módní návrhářka Mary Quantová, která se v 60. letech minulého století zasloužila o popularizaci minisukní.

Přibližně 60 procent vyznamenaných z hlavního seznamu jsou lidé, jimž se dostalo uznání za práci v komunitě, ať už při dobrovolnictví nebo v charitě, upozorňuje BBC News.

Tituly a vyznamenání britský panovník uděluje dvakrát ročně: u příležitosti svých narozenin a na Nový rok. Tradice pochází ze středověku. V moderní době nominace předkládá veřejnost nebo úřady, prověřuje je příslušná komise, která sestavuje seznam, a ten pak premiér předkládá ke schválení panovníkovi.

Fotogalerie
38 fotografií