Zpráva o smrti Alžběty II. zasáhla celý svět, ale hlavně občany Británie. Panovnice zemřela na svém skotském sídle v Balmoralu. Teď už je známa i přesná příčina jejího skonu.

Oficiální zápis v registru úmrtí zveřejnil Skotský národní archiv. Jako příčina smrti královny je zde uveden vysoký věk panovnice. Dokument podepsala jediná dcera královny, princezna Anne, jež s ní strávila na zámku Balmoral jejích posledních čtyřiadvacet hodin, byla u jejího lůžka do poslední chvíle a také oznámila její úmrtí.

Jako oficiální datum skonu královny, která strávila na britském trůnu 70 let, je uvedeno 8. září roku 2022, 15:10 hod. britského času (v Česku bylo o hodinu víc). 

Na úmrtním listu je v kolonce jméno napsáno Elizabeth Alexandra Mary a v kolonce příjmení Windsor.

Zaměstnání? Její Veličenstvo, královna.

Dále je tam uvedeno i jméno Alžbětina otce, krále Jiřího VI., a matky, Elizabeth Bowes-Lyonové, později známé pod titulem královna-matka.

Novým panovníkem Spojeného království se po smrti královny stal její nejstarší syn Charles (73), za života Alžběty užívající titul prince z Walesu. Před korunovací zvolil jméno Karel III.

Windsor opět otevřen

Stovky lidí dnes ráno čekaly na opětovné otevření britského hradu Windsor, který byl sídlem královny Alžběty II. Turisty vyhledávaný hrad byl stejně jako ostatní královská sídla pro veřejnost uzavřen od 8. září, kdy panovnice zemřela, uvedla agentura AFP. Alžběta na Windsoru trávila většinu času od začátku pandemie covidu-19, hrad je rovněž místem jejího posledního odpočinku.

Mnozí zájemci o návštěvu si vstupenky na prohlídku rezervovali předem. Návštěvnický okruh vede i přes kapli svatého Jiří, do jejíž podlahy byl minulý týden zasazen nový černý náhrobní kámen, jenž označuje místo posledního odpočinku zesnulé královny.

Julie Daviesová a její manžel Allan z předměstí Liverpoolu sledovali pohřeb Alžběty II. v televizi stejně jako miliony Britů. „Najednou, když ten hrad uvidíte, všechno ožije,“ řekla viditelně dojatá okamžikem, který si podle ní budou oba pamatovat do konce života.

Podle webových stránek kaple stojí vstupné do hradu 28,50 libry (788 Kč) pro dospělé v sobotu a 26,50 libry (732 Kč) v ostatní dny. V neděli je kaple přístupná jen pro modlitby. Před pandemií covidu-19 Windsor ročně navštívilo asi 1,5 milionu turistů.

Video
Video se připravuje ...

Pohřeb královny Alžběty II. s komentářem Jindřicha Forejta! Martin Valeš, Lukáš Červený

Fotogalerie
85 fotografií