Video s krásným příběhem zveřejnil Charlie Proctor, královský expert a šéfredaktor stránek Royal Central. Vzniklo během sobotního odpoledne, kdy lidem stojícím v obrovské frontě táhnoucí se k Westminsterskému sálu, aby v něm osobně uctili památku zesnulé Alžběty II. (†96), přišel osobně poděkovat král Karel III. (73) a jeho nejbližší – syn William (40) a bratr Edward (58) s manželkou Sophií (57).
Seběhlo se to asi takhle: „My jsme vyšli z domu už večer před desátou,“ hlásí králi jistá žena. „Neuvěřitelné! Snad nebylo v noci moc chladno,“ opáčil mile Charles neboli Karel, dojatý projevovanou účastí i tím, že mu dav co chvíli provolává slávu. Teplota v Londýně v noci klesla pod 10 stupňů Celsia.
S lidmi mluvili u mostu Lambeth Bridge, odkud už to měli všichni čekající k vytouženému cíli už jen pár desítek minut. Zdvořile děkovali za projevy soustrasti a úcty, uvolněně konverzovali a třásli si s lidmi rukama. Princ William si potřásl rukou i s vytáhlým vousáčem. „Jaké máte teplé ruce!“ poví mu princ a pak ještě přidá pochvalu: „Jste se na noc zřejmě dobře oblékl!“
Pak se dá do řeči s drobnou, snědou blondýnou, která mu říká, že je ze Španělska. Podiví se tomu, s tím, že už předtím narazil na řadu Francouzů a že je neuvěřitelné, z jakých dálek lidé přijíždějí. „Já jsem z České republiky!“ hlásí onen vousáč přes Španělčinu hlavu. „Z České republiky? Vážně? To je neuvěřitelné! Tomu bych nikdy nevěřil, upřímně, nikdy. Ani že vy jste ze Španělska,“ odpovídá princ srdečně.
„Znamená to pro nás strašně moc, že jste tady,“ přidává ještě, jako skoro všem, s nimiž u Temže mluvil.
Každý nově příchozí ve frontě dostal na zápěstí náramek s pořadovým číslem, aby si mohl v případě nutnosti odskočit pro občerstvení či na WC
Vnoučata královny drží stráž u rakve babičky Alžběty II. Reuters
Americký Michigan chystá invazivní mihule na tradiční páj pro krále
Úmrtí britské panovnice předznamenává korunovaci nového krále - a ta se nemůže obejít bez tradičního pokrmu v podobě slaného koláče z mihulí, který připravuje město Gloucester. A protože tento druh kruhoústých obratlovců už v Anglii vymizel, chystají se rybáři z amerického státu Michigan vypomoci gloucesterským kuchařům stejně jako při několika jiných významných příležitostech v uplynulých dvou desetiletích, které se týkaly monarchie. Zašlou jim totiž několik mihulí, které se v amerických Velkých jezerech rozšířily jako invazivní druh, napsal list Detroit Free Press.
Vše začalo ve středověku, kdy anglické město Gloucester mělo vzdát hold panovníkovi. Město to vyřešilo tak, že nachytalo slaný koláč z mihulí, které byly v té době považovány za delikatesu a vyšší třídy si je velmi cenily. Tento dar se rychle stal tradičním způsobem, jak město Gloucester projevovalo úctu panovníkovi.
Na přelomu tisíciletí ale mihule z Anglie vymizely, pravděpodobně proto, že tito obratlovci migrují z moře nebo jezer do mělčích toků, kde se třou - a prakticky každý takový tok má u ústí přehradu, která mihulím bránila doplavat na místa tření.
Podívejte se na trasu smutečního procesí s rakví královny Alžběty II. z Buckinghamského paláce do Westminsterského sálu v budovách parlamentu.