Video s krásným příběhem zveřejnil Charlie Proctor, královský expert a šéfredaktor stránek Royal Central. Vzniklo během sobotního odpoledne, kdy lidem stojícím v obrovské frontě táhnoucí se k Westminsterskému sálu, aby v něm osobně uctili památku zesnulé Alžběty II. (†96), přišel osobně poděkovat král Karel III. (73) a jeho nejbližší – syn William (40) a bratr Edward (58) s manželkou Sophií (57).
Seběhlo se to asi takhle: „My jsme vyšli z domu už večer před desátou,“ hlásí králi jistá žena. „Neuvěřitelné! Snad nebylo v noci moc chladno,“ opáčil mile Charles neboli Karel, dojatý projevovanou účastí i tím, že mu dav co chvíli provolává slávu. Teplota v Londýně v noci klesla pod 10 stupňů Celsia.
S lidmi mluvili u mostu Lambeth Bridge, odkud už to měli všichni čekající k vytouženému cíli už jen pár desítek minut. Zdvořile děkovali za projevy soustrasti a úcty, uvolněně konverzovali a třásli si s lidmi rukama. Princ William si potřásl rukou i s vytáhlým vousáčem. „Jaké máte teplé ruce!“ poví mu princ a pak ještě přidá pochvalu: „Jste se na noc zřejmě dobře oblékl!“
Pak se dá do řeči s drobnou, snědou blondýnou, která mu říká, že je ze Španělska. Podiví se tomu, s tím, že už předtím narazil na řadu Francouzů a že je neuvěřitelné, z jakých dálek lidé přijíždějí. „Já jsem z České republiky!“ hlásí onen vousáč přes Španělčinu hlavu. „Z České republiky? Vážně? To je neuvěřitelné! Tomu bych nikdy nevěřil, upřímně, nikdy. Ani že vy jste ze Španělska,“ odpovídá princ srdečně.
„Znamená to pro nás strašně moc, že jste tady,“ přidává ještě, jako skoro všem, s nimiž u Temže mluvil.
Každý nově příchozí ve frontě dostal na zápěstí náramek s pořadovým číslem, aby si mohl v případě nutnosti odskočit pro občerstvení či na WC
Vnoučata královny drží stráž u rakve babičky Alžběty II. Reuters
Král Karel III. právě dorazil na letiště v Edinburghu a nastoupí na let do Belfastu, kde bude pokračovat v plnění svých smutných královských povinností. Poletí se svou ženou Camillou, královnou manželkou.
V rámci své první návštěvy Severního Irska jako monarcha umožní Karel III. na zámku Hillsborough audienci několika politikům.
Velmi těžce nese skon královny i hraběnka z Wessexu Sophie, manželka prince Edwarda. Se svou tchyní si byly údajně tak blízké, že se pro Alžbětu II. stala Sophie „druhou dcerou“. Sophiina skutečná matka, Mary Rhys-Jonesová, zemřela v roce 2005, když v 71 letech podlehla rakovině žaludku. Od té doby prý Sophie královnu začala láskyplně oslovovat jako „maminku“.
Sophiino pohnutí bylo vidět i před Balmoralem, kam si šla prohlédnout květiny a dárečky, které tam vladařce nosili příznivci královské rodiny...
Lord Archer, bývalý místopředseda Konzervativní strany, byl svědkem toho, jak „hordy lidí“ nosí květiny na počest královny Alžběty II., a pro Sky News se nechal dojatě slyšet, že by si přál, aby byla královna naživu, aby to všechno viděla.
„Nemyslím si, že na světě existuje žádná země, která by mohla vést obřady tak, jak to děláme my. Připravovali jsme se na tuhle eventualitu po mnoho, mnoho let... ale pak je to jiné, když se to stane, a stane se to doslova přes noc,“ vysekl poklonu všem, co se na „změně režimu“ a přijetí nového krále podílejí.
„Když jsem sledoval, jak všechno běží tak hladce, byl jsem velmi hrdý na to, že jsem Brit. Pomyslel jsem si 'wow, prostě to děláme lépe než kdokoli jiný'. Ale je to smutné – když jsem dnes ráno procházel Green Parkem a viděl jsem ty davy lidí, kteří tam nosí květiny... pomyslel jsem si: 'Přál bych si, abys byl naživu, abys to viděla, věděla bys, jak moc jsi byla milována...'“