Video s krásným příběhem zveřejnil Charlie Proctor, královský expert a šéfredaktor stránek Royal Central. Vzniklo během sobotního odpoledne, kdy lidem stojícím v obrovské frontě táhnoucí se k Westminsterskému sálu, aby v něm osobně uctili památku zesnulé Alžběty II. (†96), přišel osobně poděkovat král Karel III. (73) a jeho nejbližší – syn William (40) a bratr Edward (58) s manželkou Sophií (57).
Seběhlo se to asi takhle: „My jsme vyšli z domu už večer před desátou,“ hlásí králi jistá žena. „Neuvěřitelné! Snad nebylo v noci moc chladno,“ opáčil mile Charles neboli Karel, dojatý projevovanou účastí i tím, že mu dav co chvíli provolává slávu. Teplota v Londýně v noci klesla pod 10 stupňů Celsia.
S lidmi mluvili u mostu Lambeth Bridge, odkud už to měli všichni čekající k vytouženému cíli už jen pár desítek minut. Zdvořile děkovali za projevy soustrasti a úcty, uvolněně konverzovali a třásli si s lidmi rukama. Princ William si potřásl rukou i s vytáhlým vousáčem. „Jaké máte teplé ruce!“ poví mu princ a pak ještě přidá pochvalu: „Jste se na noc zřejmě dobře oblékl!“
Pak se dá do řeči s drobnou, snědou blondýnou, která mu říká, že je ze Španělska. Podiví se tomu, s tím, že už předtím narazil na řadu Francouzů a že je neuvěřitelné, z jakých dálek lidé přijíždějí. „Já jsem z České republiky!“ hlásí onen vousáč přes Španělčinu hlavu. „Z České republiky? Vážně? To je neuvěřitelné! Tomu bych nikdy nevěřil, upřímně, nikdy. Ani že vy jste ze Španělska,“ odpovídá princ srdečně.
„Znamená to pro nás strašně moc, že jste tady,“ přidává ještě, jako skoro všem, s nimiž u Temže mluvil.
Každý nově příchozí ve frontě dostal na zápěstí náramek s pořadovým číslem, aby si mohl v případě nutnosti odskočit pro občerstvení či na WC
Vnoučata královny drží stráž u rakve babičky Alžběty II. Reuters
Do katedrály sv. Anny v Belfastu na dnešní odpolední bohoslužbu dorazila i nová britská premiérka Liz Trussová.
Viceprezidentka Shromáždění Severního Irska Michelle O'Neillová uvedla, že když se s Karlem III. setkala na hradě Hillsborough, řekla mu, že ji mrzí jeho hluboká ztráta. „Na život a odkaz Alžběty II. budou s láskou vzpomínat ti, kteří si jí s velkou hrdostí a oddaností velmi vážili. Šla příkladem v prosazování míru. Doufám, že to bude pokračovat i nyní, když jste králem, britsko-irský vztah se posiluje a vyvíjí, jak jedna éra končí a nová začíná v těchto měnících se časech.“
Bývalá první ministryně Severního Irska Arlene Fosterová, vůdkyně Aliance Naomi Longová a s nimi irský ministr zahraničních věcí Simon Coveney dorazili do katedrály svaté Anny na vzpomínkovou bohoslužbu mapující život zesnulé královny Alžběty II. V projevu před katedrálou Fosterová uvedla, že očekává bohoslužbu s „krásnou hudbou a určitou úvahou o životě Jejího Veličenstva, o její službě a oddanosti“.
Fosterová poté ubezpečila své spoluobčany, že král Karel III. měl „velký zájem“ o dění v Severním Irsku, a tak upřímně doufá, „že tento zájem bude pokračovat i během jeho vlády“.