Video s krásným příběhem zveřejnil Charlie Proctor, královský expert a šéfredaktor stránek Royal Central. Vzniklo během sobotního odpoledne, kdy lidem stojícím v obrovské frontě táhnoucí se k Westminsterskému sálu, aby v něm osobně uctili památku zesnulé Alžběty II. (†96), přišel osobně poděkovat král Karel III. (73) a jeho nejbližší – syn William (40) a bratr Edward (58) s manželkou Sophií (57).
Seběhlo se to asi takhle: „My jsme vyšli z domu už večer před desátou,“ hlásí králi jistá žena. „Neuvěřitelné! Snad nebylo v noci moc chladno,“ opáčil mile Charles neboli Karel, dojatý projevovanou účastí i tím, že mu dav co chvíli provolává slávu. Teplota v Londýně v noci klesla pod 10 stupňů Celsia.
S lidmi mluvili u mostu Lambeth Bridge, odkud už to měli všichni čekající k vytouženému cíli už jen pár desítek minut. Zdvořile děkovali za projevy soustrasti a úcty, uvolněně konverzovali a třásli si s lidmi rukama. Princ William si potřásl rukou i s vytáhlým vousáčem. „Jaké máte teplé ruce!“ poví mu princ a pak ještě přidá pochvalu: „Jste se na noc zřejmě dobře oblékl!“
Pak se dá do řeči s drobnou, snědou blondýnou, která mu říká, že je ze Španělska. Podiví se tomu, s tím, že už předtím narazil na řadu Francouzů a že je neuvěřitelné, z jakých dálek lidé přijíždějí. „Já jsem z České republiky!“ hlásí onen vousáč přes Španělčinu hlavu. „Z České republiky? Vážně? To je neuvěřitelné! Tomu bych nikdy nevěřil, upřímně, nikdy. Ani že vy jste ze Španělska,“ odpovídá princ srdečně.
„Znamená to pro nás strašně moc, že jste tady,“ přidává ještě, jako skoro všem, s nimiž u Temže mluvil.
Každý nově příchozí ve frontě dostal na zápěstí náramek s pořadovým číslem, aby si mohl v případě nutnosti odskočit pro občerstvení či na WC
Vnoučata královny drží stráž u rakve babičky Alžběty II. Reuters
Co se dnes bude dít po smrti královny Alžběty II.?
Král Karel III. a královna Camilla se vrátí do Londýna. Oba zůstali přes noc Balmoralu.
- 12:00 (13:00 našeho času) – Očekává se, že kostelní zvony zazvoní po celé zemi na památku královny.
- 12:00 (13:00 našeho času) – Pocty královně vzdají poslanci v Dolní sněmovně v čele s premiérkou Liz Trussovou a předsedou sněmovny Lindsay Hoylem.
- 13:00 (14:00 našeho času) – V londýnském Hyde Parku a na dalších místech budou odpáleny salvy ze zbraní – jedno kolo za každý rok života královny.
- Audience u premiérky – navzdory jeho smutku si nového krále Karla žádá povinnost. Dnes odpoledne bude mít svou první audienci jako panovník u premiérky Liz Trussové.
- Potvrzení pohřebních plánů – Charles se pravděpodobně setká s hraběcím maršálem – vévodou z Norfolku – který má na starosti královnin pohřeb, aby schválil pečlivě sestavený plán na nadcházející dny.
- Dvorní smutek - Období královského smutku pro členy královské rodiny a královských domácností bude dodržováno až sedm dní po královnině pohřbu, jehož datum má potvrdit Buckinghamský palác.
- Národní smutek - Vláda potvrdí délku národního smutku, která bude pravděpodobně kolem 12 dnů, od nynějška až do dne po pohřbu královny. Oznámí také, že pohřební den bude státním svátkem v podobě Dne národního smutku.
- 18:00 (19:00 našeho času) - Král pronese televizní projev k národu, který má předtočit. Vzdá hold královně a slíbí svou povinnost sloužit jako nový panovník.
Bank of England vysvětlila, co se stane s bankovkami s podobiznou královny Alžběty, když je nyní králem Charles.
Současné bankovky s portrétem královny budou i nadále zákonným platidlem. Další oznámení týkající se bankovek bude zveřejněno, jakmile bude dodrženo období smutku po královnině smrti.
Královna byla prvním monarchou, který se objevil na bankovkách Bank of England, uvedla Threadneedle Street. Nyní vzniknou nové mince i bankovky, které budou muset být teprve navrženy a poté vytištěny. Je nepraděpodobné, že se v oběhu období v brzké době.
Poradní výbor královské mincovny musí poslat doporučení na nové mince kancléři a získat královský souhlas. Jakmile jsou návrhy vybrány, konečné volby schválí kancléř a poté král.