V té době ještě princ Charles a jeho manželka Camilla (74) byli ve čtvrtek 8. září v Dumfries House, kde se vévodkyně z Cornwalu chystala na rozhovor s Jennou Bush Hagerovou (40), dcerou bývalého amerického prezidenta George W. Bushe (76). V ten moment však všichni uslyšely kroky - někdo běžel chodbou. Za Charlesem přiběhnul jeho pobočník s tím, že má neodkladný telefonický hovor. A přesně ve 12:30, tedy přibližně ve stejnou dobu, co se celý svět dozvěděl o churavějícím zdraví královny, král Karel III. zjistil, jak vážný je stav Alžběty II. (†96).
Několik minut po přijetí hovoru už byl král i s chotí na palubě vrtulníku letícího směrem k Balmoralu. Nebylo nač čekat, pokud následník trůnu chtěl strávit se svou maminkou poslední hodiny jejího života. Mnozí členové královské rodiny to ostatně ani nestihli a dostavili se k lůžku milované vladařky až poté, co ta naposledy vydechla. A právě to je notně překvapivé... „Na nic nečekali, nedali Charlesovi ani hodinu nebo dvě hodiny, než to řekli veřejnosti,“ podivoval se zdroj z blízkého okolí nového vladaře pro deník The Mirror.
Takhle dováděl maličký princ Charles jako dítě se svou maminkou Alžbětou II. Youtube.com/The British Monarchy
To v Ranní show potvrdila i právě Hagerová, novinářka, co byla ve Skotsku za Karlem III. a Camillou pracovně. Jak ona, tak i její tým slyšeli služebníky pobíhat nahoru a dolů po chodbách Dumfries House. Hned pochopili, že je zle... a že z rozhovoru pravděpodobně nic nebude. „Řekli nám, že Charles telefonuje, jestli můžeme být zticha. Říkali, že je královna nemocná, a že Charles s Camillou odešli a velice spěchali, aby byli s ní...“ uvedla Hagerová s tím, že večer před smrtí jeho matky měl Charles ještě báječnou náladu. Dcera ex-prezidenta s ním totiž měla tu čest večeřet. A druhý den bylo všechno jinak...
Princ William uprostřed, po jeho levé ruce Zara Tindall, vedle ní Lady Lousie Windsorová (dcera prince Edwarda), vedle ní princezna Beatrice, zády k Williamovi princ Harry, princezna Eugenie a vedle ní nejmladší James, vikomt Severn (14). V rohu, po pravé ruce Williama, nejstarší Alžbětin vnuk Peter Phillips.
Princové Harry a William mají na sobě vojenskou uniformu. Pro Harryho je to poprvé od roku 2020, kdy oblékl uniformu. Stalo se tak na přání jeho otce krále Karla III.
U rakve královny Alžběty drží smuteční vigílii 8 jejích vnoučat. Dva synové krále Karla III. – následník trůnu William (40) a jeho bratr Harry (38), děti princezny Anne Peter Phillips (44) a Zara Tindel (41), dcery prince Andreawa – princezny Beatrice (34) a Eugenie (32) a potomci nejmladšího ze synů královny, prince Edwarda – Lady Lousie Windsorová (18) a James, vikomt Severn (14).
Před Buckinghamským palácem se s veřejností pozdravil Edward, hrabě z Wessexu, spolu se svou ženou Sophií.
Důležité je, aby se v pondělí vše perfektně vydařilo. Zatím podle všeho spolupracují i vyšší síly, jelikož podle předpovědi počasí je velmi nízká pravděpodobnost, že by v pondělí během pohřbu pršelo. Údajně má být hezké počasí a částečně i slunečno.
Hlasatelka BBC Victoria Fritzová ve frontě čekala 14 hodin. Zkušenost popsala jako „neskutečnou a nesmírně emotivní". Čím více se člověk blíží ke konci fronty, tím vážnější je podle ní atmosféra.
Podle zpravodaje Sky News Ivora Bennetta fronta stále roste, ale již není tak dlouhá jako před několika hodinami. Při popisu situace poznamenal, že někteří lidé patrně přišli poté, co se v noci posilňovali pivem a pizzou, zatímco jiní třímají kelímky s kávou. Jedna skupinka žen mu řekla, že se doporučením úřadů nenechaly odradit a přišly „z úcty ke královně“. Na cestu si vzaly banány, vodu a brambůrky.
Lidé čekající ve frontách, aby se mohli rozloučit s královnou, budou mít nezapomenutelný zážitek. Podpořit je v dlouhé chvíli přijeli i král Karel se synem Williamem. Karlovi jedna dáma kondolovala a on ji stiskl ruku.Postupně se na chvíli zastavoval s každým člověkem v řadě.
„Nemůžu tomu uvěřit,“ ozvalo se v davu nadšeně. Další desítky Britů se pak pustilo do jásání a návštěvu krále a prince z Walesu ocenili pokřikem: Hip hip hurá.
Král Karel přijel poděkovat všem pracovníkům záchranných složek za jejich práci a podporu v hlavním sídle Lambethu v Londýně. Uvítal ho policejní prezident, Sir Mark Rowley. Následně mu informace poskytli další zástupci – Jane Connorsová a Karen Findlayová. Právě ony totiž vedou policejní operace po Londýně před pohřeb Alžběty a plánují ty, které budou probíhat během něj. Setkal se také se starostou Londýna Sadiqem Khanem (51) ministryně vnitra Suella Bravermanová (42).
Lidé, kteří se chodí klanět královně, často pláčou či spínají ruce k nebesům. Atmosféra je tak velmi emotivní.
Takto to vypadá přímo na místě rozloučení s královnou Alžbětou. Lidé se chodí poklonit její rakvi a vše je pečlivě organizováno a hlídáno.
Vytrvalost britského lidu je obdivuhodná. Dlouhé hodiny stát ve frontě, navíc ve tmě a v zimě, jen aby se dostali k rakvi a mohli se s panovnicí naposledy rozloučit.
Pohřbu britské královny Alžběty II. se na pozvání britské vlády zúčastní čínský viceprezident Wang Čchi-šan. Informuje o tom dnes agentura Reuters. Stanice BBC v pátek informovala, že čínské delegaci, která přijede do Londýna na pohřeb královny, nebude umožněno prohlédnout si její rakev ve Westminsterském sále v budově parlamentu. Někteří poslanci vyjádřili znepokojení z pozvání zástupců Číny vzhledem k tomu, že Peking uvalil sankce na několik britských zákonodárců za kritiku porušování práv ujgurské menšiny v čínské provincii Sin-ťiang. Čína jakékoli porušování práv Ujgurů popírá.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v pátek uvedla, že "státní pohřeb královny Alžběty II. je pro Spojené království důležitou událostí". "Účast zahraničních delegací na pozvání Spojeného království je projevem úcty ke královně a důležitosti, která je přikládána (vztahům se) Spojeným královstvím," dodala.
Když členové královské rodiny ve středu odpoledne nakráčeli do Westminster Hall za rakví se zesnulou panovnicí Alžbětou II. (†96), laik si na první pohled ničeho nevšiml. Ovšem expertka na řeč těla přináší hned několik zajímavostí spojených s vévodkyněmi Kate (40) a Meghan (41).
Přední britská odbornice na toto téma Judi Jamesová se podrobně podívala na obě ctěné dámy a došla k jasnému závěru – upřímně za Alžbětu truchlila pouze Kate! „Rysy její tváře naznačovaly intenzivní zármutek. Oči měla zúžené, jako by plakala, rty sevřené, což je gesto sebeovládání. Hluboké polykání rovněž naznačovalo, že neměla daleko k pláči,“ popisuje Jamesová pro Daily Mail. Co řekla o Meghan? Čtěte zde>>>
Dobré ráno, vážení čtenáři. Od středy mohou ke královnině rakvi ve Westminsterském sále v sídle britského parlamentu přicházet lidé, aby se s panovnicí rozloučili a vzdali jí hold. Dosud se veřejné loučení, na něž čekají statisíce lidí v kilometrových frontách, obešlo bez větších incidentů. Až nyní, v pátek kolem desáté hodiny večer (kolem jedenácté našeho času), jen několik desítek minut poté, co u rakve své matky držely vigílii její tři královské děti - král Karel III., princové Edward a Andrew a princezna Anne.
Jeden z mužů neváhal vyčekat hodiny, když pak na něj v historickém stále přišla řada, místo aby se poklonil, vrhnul se ke katafalku, nadzvedl standartu, jíž je rakev s pozůstatky královny přikryta, a snažil se sáhnout na samotnou rakev.
Při svém úprku k rakvi davem srazil několik lidí včetně 7leté dívenky. Lidé, proudící sálem, jenom zkoprněli úlekem. Po muži okamžitě vystartovala ochranka a muže zadržela. Následně byl zatčen.