Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Přesný scénář slavnostního prodlouženého víkendu: Takhle se bude slavit královnino jubileum!

/
 • Královna Alžběta II.
  31. května 2022 ● 05:00

  6. února letošního roku se královna Alžběta II. (96) stala první britskou panovnicí, která oslavila Platinové jubileum, tedy 70 let služby lidem ze Spojeného království a Společenstva národů. Oslavy tohoto krásného a bezprecedentního výročí vyvrcholí čtyřdenním víkendem od čtvrtka 2. do neděle 5. června. Čtyři dny oslav budou zahrnovat veřejné akce, komunitní aktivity a připomínky 70 let služby královny Alžběty II. Program byl zveřejněn na speciálních webových stránkách

 • 1.

  Čtvrtek 2. června: Trooping the Colour

  Vojenskou přehlídkou Trooping the Colour oslavuje Británie své panovníky již od roku 1820. Regimenty pěších vojáků a jezdců na koních nesou vlajky (odtud název "Trooping the Colour" – tedy "nesení vlajky") a doprovázejí po ulici the Mall královské kočáry, ve kterých sedí členové královské rodiny. Ti ze svých okýnek mávají a zdraví tisíce přihlížejících. Celou slávu  navíc snímají i kamery a díky nim ji sledují lidé ze všech koutů světa.

   

  Královna povede jednotky z nádvoří Horse Guards k Buckinghamskému paláci a v Green Parku, který je hned vedle, za zvuků oslavných salv svým jednotkám zasalutuje. Nakonec Alžběta II. vystoupí na balkoně v doprovodu své rodiny a společně budou sledovat slavnostní přelet stíhaček RAF. K celé slavnosti bude živě hrát asi 400 vojenských muzikantů. 

 • 2.

  Čtvrtek 2. června: slavnostní rozsvěcení majáků

  Hned ve čtvrtek také dojde ke Slavnostnímu rozsvěcení majáků, neboli Platinum Jubilee Beacons. Británie má dlouhou stradici rozsvěcet majáky u příležitostí královských výročí, svateb či korunovací a výjimkou rozhodně nebude ani platinové jubileum královny Alžběty II. 

   

  V celém Spojeném království, Normanských ostrovech, ostrově Man a zámořských územích Spojeného království bude rozsvíceno více než 1 500 majáků. Dříve byl majákový řetěz používán jako nástroj komunikace, dnes už je jeho význam spíš symbolický. 

 • 3.

  Pátek 3. června: Bohoslužba díkůvzdání

  Bohoslužba díkůvzdání za vládu královny Alžběty II. se bude konat v katedrále svatého Pavla. K bohoslužbě bude vyzvánět Velký Pavel (Great Paul), největší kostelní zvon v zemi. Ten byl vyroben již v roce 1882, ale v 70. letech se odmlčel kvůli rozbitému mechanismu. V roce 2021 byl znovu uveden do provozu a od té doby se na něj zvonilo osmkrát, nyní jde nicméně o první královskou a tedy o to slavnostnější příležitost.

 • 4.

  Sobota 4. června: Derby v Epsom Downs

  Chybět nebudou ani koňské dostihy! V sobotu 4. června se královna v doprovodu dalších členů královské rodiny zúčastní derby plnokrevníků v Epson Downs. 

   

  VIDEO: Tajný scénář postupů po smrti královny Alžběty II. Operace London Bridge 1. část

  Video
  délka: 03:23.40
  Video se připravuje ...

  Tajný scénář postupů po smrti královny Alžběty II. Operace London Bridge 1. část Videohub

 • 5.

  Sobota 4. června: Platinová párty v paláci

  Na oslavě se sejdou známé tváře ze světa zábavy, aby vystoupily na večeru hudebních poct k oslavě jubilea. Akce se zúčastní až 22 000 lidí. Moderátoři Kirsty Youngová (53) a Roman Kemp (29) povedou živé vysílání Platinové párty v paláci na BBC.

 • 6.

  Neděle 5. června: Jubilejní oběd

  Více než 60 000 lidí se zaregistrovalo na pořádání velkých jubilejních obědů o oslavném víkendu s událostmi od pokusů o světový rekord o nejdelší street party až po grilování na zahradě a vše mezi tím.

   

  Očekává se, že se k oslavám připojí více než deset milionů lidí po celé Velké Británii, aby se podělili o přátelství, jídlo a zábavu na Big Jubilee Lunches (velké výroční obědy) jako součást komunitního přátelství. Lidé z celého světa se také připojují k více než 600 mezinárodním velkým jubilejním obědům, které jsou plánovány po celém Společenství národů i mimo něj – od Kanady po Brazílii, Nový Zéland, Japonsko, Jižní Afriku nebo Švýcarsko.

   

  VIDEO: Čtyřnozí mazlíčci královny Alžběty. Toto jsou její milovaní psi

  Video
  délka: 03:40.32
  Video se připravuje ...

  Čtyřnozí mazlíčci královny Alžběty. Toto jsou její milovaní psi Videohub

 • 7.

  Neděle 5. června: Průvod se zlatým kočárem

  Oslavy završí nedělní slavnostní průvod, jehož dominantou bude královnin zlatý kočár. Použity ale budou i nejmodernější digitální technologie, aby se divákům co nejvíce přiblížila královnina cesta na korunovaci před 70 lety.

   

  Alžběta II. v kočáře sedět nebude, v plánu je ale jisté "velké překvapení". Průvod vyvrcholí zpěvem národní hymny, ‚God Save the Queen‘ a gospelovým sborem královského námořnictva.

   

  Průvod má oživit ikonické momenty z doby vlády královny a také představit naši měnící se společnost za posledních 70 let. Zapojeno bude 10 000 lidí včetně armády, přes 6 000 dobrovolníků, účinkujících, klíčových pracovníků a 2 500 členů široké veřejnosti.

   

  Přehlídky se zúčastní slavné osobnosti z oblasti hudby, filmu, sportu a umění, včetně velmi oblíbených celebrit, spolu s vojenským personálem, koordinátory a dobrovolníky.

  VIDEO: Královna Alžběta II. a její kouzelný život

  Video
  délka: 05:35.64
  Video se připravuje ...

  Královna Alžběta II. a její kouzelný život Videohub

 • 8.

  Galerie

  Na více fotografií se podívejte do naší galerie.

  VIDEO: William při nácviku vojenské přehlídky pro platinové jubileum. Jeho kůň s hlavou hluboce skloněnou budil rozpaky

  Video
  délka: 00:58.44
  Video se připravuje ...

  William při nácviku vojenské přehlídky pro platinové jubileum. Jeho kůň s hlavou hluboce skloněnou budil rozpaky Profimedia.cz

  Fotogalerie
  310 fotografií

   

   

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

Alibabanakole: Ta stará dáma i ve svém věku je tisíckrát inteligentnější, než ty kre.ene. Anglánům můžeme jen závidět jejich politické uspořádání, komouši dokonale zdevastovali morálku lidí a ta naše troska na hradě jen lidi rozeštvává, vlastně teď už na lidi dávno kašle. O estébákovi ani nemluvím, ten pro svůj zisk obětoval i vlastního syna.

(02. 06. 2022 14:07)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy