Linie následnictví britského trůnu je uspořádaný seznam osob, které jsou oprávněny zasednout na trůn Spojeného království Velké Británie a Severního Irska za podmínek stanovených Listinou o právech z roku 1689, Zákonem o nástupnictví z roku 1701, a Zákonem o následnictví koruny z roku 2013. Právě až do roku 2013 platila mužská primogenitura zavedená 1701, při níž měli před ženami přednost mužští potomci. Korunu mohla zdědit i žena, ale nejstarší dcera byla vždy v pořadí až za nejmladším synem. Alžběta II. se například stala královnou právě proto, že její otec neměl syny. To však od roku 2013 už neplatí.

Po královně Alžbětě měl nárok na trůn její nejstarší potomek –  tím je syn, král Karel III. Po jeho boku stanula jeho manželka Camilla, vévodkyně z Cornwallu, která získala titul královna manželka. Britská panovnice Alžběta II. se nechala ve svém projevu k národu, který byl zveřejněn v předvečer výročí jejích 70 let na trůnu, slyšet, že si přeje, aby po její smrti manželka jejího syna a následníka trůnu získala tento titul. „Až se můj syn Charles v plném rozsahu stane králem, vím, že jemu a jeho manželce Camille poskytnete stejnou podporu, jako jste poskytli mně,“ napsala Alžběta II.

VIDEO: Královna Alžběta II. a její kouzelný život

Video
délka: 05:35.64
Video se připravuje ...

Královna Alžběta II. a její kouzelný život Videohub

Do té doby přitom panovaly nejasnosti, jak Camillu v budoucnu oslovovat. Jedním z důvodů bylo, že před sňatkem s Charlesem byla už jednou vdaná. V době sňatku Charlese a Camilly Parker-Bowlesové tedy panovalo všeobecné přesvědčení, že novomanželka bude jednou oslovována princezna manželka (Princess Consort). Podle stejné logiky měl Alžbětin loni zesnulý choť Philip titul princ manžel (Prince Consort) - podle britských tradic by mu totiž titul krále dával nadřazenost nad královnou.

Král Karel III. - pátý panovník z rodu Windsorů

Král Karel III. se stal teprve třetím britským panovníkem z rodu Windsorů. Jméno rodu přitom vybral jeho pradědeček Jiří V., který při první světové válce hledal náhradu za německé jméno svého rodu, po otci byl členem sasko-kobursko-gothské dynastie.

Celkově je pak 13. králem Británie. Díky rekordně dlouhé vládě své matky mu přinesl celou řadu prvenství.

 • Nejdéle čekající korunní princ v britské historii
 • Nejstarší korunní princ v britské historii
 • Nejdéle sloužící princ z Walesu
 • Nejstarší člověk, který usel na britský trůn

Karel III. se narodil 14. listopadu 1948 budoucí královně Alžbětě a jejímu manželovi princi Philipovi. Od února 1952 byl korunním princem. Od svých deseti let pak byl princem z Walesu.

V dětství se stal prvním dědicem trůnu, který navštěvoval veřejnou školu. Další prvenství si připsal, když po střední škole nastopil na vysokou, místo toho, aby absolvoval službu v armádě nebo tím, že se stal prvním dědicem trůnu s vysokoškolským titulem.

Službě v armádě se ovšem nevyhnul. Nastoupil nejdříve k letectvu a později k námořnictvu, kde sloužil do roku 1976. Karel III. se od svého mládí zajímá o charitu a činnost neziskových organizací.

Jím založené neziskové organizace se věnují všemu od podpory vzdělávání a dětí ze znevýhodněných rodin po propagaci ekologie a udržitelného podnikání.

Charlesovo první manželkou se stala Diana Spencerová, tu si vzal roku 1981 a měl s ní své jediné dvě děti - syny Williama a Harryho. Manželství s Dianou mu ovšem nevydrželo a pár se v roce 1996 rozvedl.

Důvodem rozvodu byl Charlesův vztah s Camillou, jeho současnou manželkou. S tou si byl blízký ještě předtím, než potkal Dianu, jeho rodina ovšem jejich vztahu nakloněna nebyla.

Kdy se stal William princem z Walesu

Korunním prnicem se tak po smrti královny Alžběty II. stal princ William.  Tomu podle tradic náleží titul prince z Walesu. Nejde ovšem o automatický titul, který by na něj přešel ve chvíli kdy se jeho otec Karel III. stal králem. Ten jej princem z Walesu jmenoval až v pátek odpoledne o čemž informoval ve svém prvním veřejném projevu v roli krále. Již ve chvíli, kdy se z Karla III. stal král, přešel na Williama další z titulů, který patří britským následníkům trůnu - vévoda z Cornwallu. Jeho celý titul je tak v současnosti princ William, vévoda z Cornwallu a Cambridge.

Následníci za Williamem

Koruna pak připadne jeho dětem. Až do července 2013 byl přitom dalším v pořadí jeho bratr princ Harry, ale 22. července se narodil Williamův syn George Alexander Louis, který je nyní v pořadí následnictví druhý. Třetí mezi čekately na britský trůn je pak princezna Charlotte (narozena v květnu 2015), mladší sestra prince George, po ní následuje třetí z dětí Williama a Kate, nejmladší princ Louis (narozen v dubnu 2018). A až po nich jejich strýček Harry, jenž aktuálně žije se svou manželkou Meghan Markleovou v Americe.

Pořadí následnictví Karla III.

 1. Princ William, vévoda z Cornwallu a Cambridge (syn Karla III.)
 2. Princ George (syn Williama)
 3. Princezna Charlotte (dcera Williama)
 4. Princ Louis (syn Williama)
 5. Princ Harry (syn Karla III.)
 6. Archie Mountbatten-Windsor (syn Harryho)
 7. Lilibet Mountbatten-Windsor (dcera Harryho)
 8. Princ Andrew, vévoda z Yorku (bratr Karla III.)
 9. Princezna Beatrice (dcera Andrewa)
 10. Sienna Mapelliová Mozziová (dcera Beatrice)
 11. Princezna Eugenie (dcera Andrewa)
 12. August Brooksbank (syn Eugenie)
 13. Princ Edward, hrabě z Wessexu (bratr Karla III.)
 14. James Mountbatten-Windsor (syn Edwarda)
 15. Lady Louise Mountbatten-Windsor (dcera Edwarda)
 16. Princezna Anna (sestra Karla III.)
 17. Peter Philips (syn Anny)
 18. Savannah Phillipsová (dcera Petera Philipse)
 19. Isla Phillipsová (dcera Petera Phillipse)
 20. Zara Tindallová (dcera Anny)
 21. Mia Tindallová (dcera Zary Tindallové)
 22. Lena Tindallová (dcera Zary Tindallové)
 23. Lucan Tindall (syn Zary Tindallové)

Fotogalerie
45 fotografií