70 let v takovéhle funkci nevydrží kdekdo. Proč si myslíte, že Alžběta II. tak dobře zvládá všechny stresy a skandály?

„Královna je duševně robustní člověk, díky čemuž dokáže mít odstup a nadhled. Tak se projevuje jak v roli královny, tak v roli hlavy rodiny. A stejná je i vůči přátelům. Ona je pragmatik.“

Mnozí občané Spojeného království nejsou rádi, že na ni a na její rodinu přispívají z daní. Proč i tak monarchii pořád mají?

„Když bylo královně Alžbětě 21 let, vystoupila v rozhlase. A během projevu pronesla slib, který ji provází dodnes: ,Zavazuji se dnes před vámi, že celý svůj život, ať bude krátký, nebo dlouhý, zasvětím službě vám a naší velké rodině, ke které patříme.‘ Slib zopakovala při 50. výročí nástupu na trůn, a tak nepřímo odpověděla na otázku, jestli nepřemýšlí nad abdikací. Zní to vznešeně, ale lidé jako ona svému poslání obětují život. Nejezdí ani na dovolenou, ani neodcházejí do penze.“

Ale žije život plný výhod a bohatství. Nikdy se nemusela bát, že neuživí děti, že ji vyhodí z práce. To ji máme litovat?

„Dobře. Tak si vezměte, že ona plní své povinnosti, i když vloni ovdověla, je jí 95 let a řeší problémy v rodině, zejména s mladší generací, které ona vlastně ani nemůže rozumět. Když s princem Philipem roku 2017 měli slavit platinové výročí svatby, princ Philip to řekl za oba: ,My jsme ve věku, kdy už to nemáme s kým slavit. Všichni jsou mladší o generaci, o dvě, o tři. Naši vrstevníci postupně odcházejí.‘ Musí si připadat strašně sama.“

Myslíte si, že i z těchto důvodů bude své jubileum vnímat hořkosladce?

„Platinové jubileum není pouze oslavou královniny dlouhověkosti. Helen Mirrenové (hollywoodská herečka, která získala Oscara za roli Alžběty II. - pozn. red.) se jednou ptali, čím je královna pro ni významná. A ona řekla: ,Pro mě je významná tím, že kromě mé vlastní sestry je jedinou osobou, která je se mnou celý život.‘ Když roku 1916 zemřel František Josef I. po 68leté vládě, tak v Rakousku-Uhersku měli pocit, a to bez ohledu na národnost, vyznání nebo společenské postavení, že svět skončil. Uvědomili si, že jedna konstanta jejich životů zmizela. Potřebujeme my dnes konstanty? Já bych řekl, že ano.“

Konstanta jako cíl toho, jakými chtějí Britové být?

„Podívejte se, co teď řeší v Británii. Premiéra Borise Johnsona a jeho večírek (v době tvrdých koronavirových opatření se v jeho sídle pořádaly párty - pozn. red.). Do kontrastu s tím se dává snímek královny, která sedí na pohřbu svého manžela v kapli sv. Jiří Windsorského zámku sama a s rouškou na obličeji. Respektovala tehdy nařízení vlády. Z té fotky čiší smutek, královna na ní vypadá křehce a osamoceně. To srovnání je morální apel, kterému všichni rozumějí. A i to je odpovědí, k čemu je královna, k čemu je jubileum.“

Proč budou oslavy v červnu, když to jubileum připadá na únor?

„Královna během února nikdy nepořádá veřejné akce. Pro ni je 6. únor v první řadě den, kdy zemřel její otec. Královna byla v tu chvíli v Keni na cestě, kde ho zastupovala. V dědičných konstitučních monarchiích obecně platí, že panovník se ujímá vlády ne proklamací, ne korunovací, ale přesně ve chvíli, kdy jeho předchůdce zemře.“

Ty oslavy mají vyjít na 450 milionů korun. Daří se takový výdaj ze státního rozpočtu vysvětlit lidem?

„To nebude jen ze státního rozpočtu, bude to i z rozpočtů měst a obcí, plánuje se celá řada akcí od přehlídek po pouliční párty, zapojí se i další země Commonwealthu. Britové podobné oslavy milují. Hlavní část oslav bude jistě sledovat celý svět a část nákladů pokryjí peníze za poskytnutí vysílacích práv televizím i z prodeje různých suvenýrů.“

Toto výročí pro královnu přichází po dvou letech obrovských ztrát. Přišla o muže, byla pandemie…

„Královna své pocity vyjádřila ve svém výjimečném projevu v době první covidové vlny jednou větou: ,Když budeme všichni dělat, co máme, opět se setkáme (v angličtině We Will Meet Again, což je slavná píseň z doby 2. světové války).‘ Vyznělo to lidsky, nenuceně a tak, aby tomu všichni rozuměli.“

Jednou z těch velkých ztrát byl rozchod Harryho a Meghan s královskou rodinou. Proč to, myslíte, nešlo »slepit«?

„Prince Harryho britská veřejnost vždy vnímala jako neposedného a zlobivého, ale přitom dobrosrdečného »rošťáka«. A to i tehdy, když se během svých divokých let objevil na večírku v uniformě nacistického důstojníka. Druhý den byly jeho fotky na titulních stranách novin a britští veteráni byli pobouřeni. V podstatě to bylo ale rychle zapomenuto a lidé si většinou povzdechli: ,No ano, Harry tomu zase dal.‘ Ale ve chvíli, kdy před dvěma lety vydal spolu s manželkou prohlášení, kterým oznámil vzdání se královských povinností a možný odchod ze země, jinými slovy v podstatě řekl: Víte co, milí Britové, já končím, vy si mě a moji ženu nezasloužíte…, v tu chvíli narazil a Brity zklamal. A narazil také u královny.“

Jak to, myslíte, vnitřně vnímala?

„Dva dny poté královna svolala rodinnou radu a nařídila, aby se vše vyřešilo klidně a co nejrychleji. Proč ten spěch? Uvědomila si totiž, že není na co čekat. Přemlouvat Harryho? Proč? Když to nechápe, není co vysvětlovat. Princ Harry královnu možná zklamal, tohle já neumím vyhodnotit, určitě jí to ale otřáslo. Stejně jako ona nemůže většina Britů dodnes pochopit, že Harry, který je voják, zběhl ze služby své zemi.“

Ještě těžší věc řeší královna u svého syna prince Andrewa, který kvůli sexuálnímu skandálu - přátelil se s miliardářem a pedofilem Jeffreym Epsteinem a měl jezdit na jeho ostrov, kde byly k službám nezletilé dívky - byl od rodiny odstřižen. Jak si myslíte, že v paláci doopravdy prožívají toto?

„Já jsem prince Andrewa potkal dvakrát při oficiálních příležitostech. Choval se přesně tak, jak se o něm říkalo. Byl hlasitý, zábavný, bezprostřední, přímý, dokážu si představit, že někdy i tou svojí přímočarostí až hrubý. V jedné epizodě slavného seriálu o královské rodině Koruna konstatují, že královniným oblíbencem z jejích čtyř dětí je právě Andrew. Ona na něm miluje právě tu bezprostřednost. Andrew je stejně jako princ Harry voják, dokonce se stal ve válce o Falklandy válečným hrdinou. Má v sobě lásku k armádě a jasné hierarchii. Osvojil si rázný vojenský krok i způsob prokazování úcty a respektu své matce coby hlavě státu.“

Proč se tedy musel vzdát svých funkcí?

„Protože Její Veličenstvo má jako vždy odstup a nadhled a ví, jak působí medializace toho případu jako něčeho velikého a škodlivého, i když já tam osobně shledávám hodně podivných věcí. Princ Andrew nadále nebude zastupovat oficiálně korunu na veřejnosti, nebude pobírat apanáž, požívat různých výsad, jako je, nevím, cestování královským vlakem. Pravděpodobně mu ale bude i nadále hrazen chod kanceláře.“

Bude se moci účastnit červnových oslav královnina jubilea?

„Bude podle mě zvolena nějaká citlivá varianta, kdy se objeví v částech programu, kde bude celá rodina. Pro královnu bude největší změnou ztráta opory, kterou jí princ Andrew poskytoval od doby, kdy se princ Philip stáhl z veřejného života do ústraní. Svou matku často doprovázel při oficialitách, stál po jejím boku i na balkoně Buckinghamského paláce při každoroční červnové vojenské přehlídce. Čekám, že teď od ní bude stát hodně daleko, aby nepoutal zbytečnou pozornost novinářů.“

Kdy jste se vy dostal do osobní blízkosti královny?

„Já jsem měl tu možnost královnu potkat v menší společnosti asi osmkrát. Vždy to byl velký zážitek. Už jen moct sledovat průběh takové audience. Působivá je hlavně naprostá profesionalita a smysl pro detail. Královna je skutečnou přebornicí v umění vést small talk (zdvořilá konverzace o nekonfliktních věcech, například o počasí - pozn. red.), při rozhovoru s ní se lidé cítí uvolnění a přestávají vnímat čas. Pamatuji si i na její pohotové reakce, kdy v narážce na to, odkud pocházím, zmínila některé detaily své návštěvy ČR. Mohl jsem jí jen připomenout, že to bylo v březnu 1996.“

Měl jste v tu chvíli pocit, že jste v přítomnosti nějakého zhmotnění historie? Důležitosti? Anebo pro vás byla královna osoba jako každá jiná?

„Ona má v sobě takový zvláštní klid. Když se bavíte, dívá se na vás, přikyvuje, usmívá se. Cítíte, jak z vás opadá nervozita a že »povídání« s královnou je vlastně velmi příjemné. Je to výjimečná vlastnost.“

Královně je 95 let, lze bez jakéhokoliv cynismu říci, že mezi námi už tak dlouho nebude. Jak si myslíte, že budeme zpětně hodnotit tu její alžbětinskou dobu?

Winston Churchill úmyslně řekl v projevu po nástupu královny v roce 1952: ,Čeká nás dějinná epocha podobná té, kterou naši předkové mohli zažít za vlády Tudorovců. Bude to nová alžbětinská doba.‘ A podívejte se, co za těch 70 let nastalo. Byla to doba naprosto výjimečná. A Británie možná už není světové impérium, ale i ty země, které do něho dříve spadaly, ke královně mají pouto dodnes. Ohlédněme se na tu dobu i takto: Královna Alžběta se narodila, když byl prezident Masaryk v úřadu osmým rokem. Když jí bylo devět let, Masaryk abdikoval. Svým životem obsáhla všechny naše prezidenty, osobně se setkala se čtyřmi - Benešem, Havlem, Klausem a Zemanem.“

Tedy obsáhla celé dějiny republiky?

„Ano, ona je fenomén. Za její vlády se vystřídalo šest papežů, 14 amerických prezidentů… Ta plejáda těch lidí, se kterými se setkala, je neskutečná. Během své vlády prokázala, že si dokáže stát za svým, ale přitom respektovat názory druhých. Dominantními rysy její osobnosti jsou vědomí služby a oddanost. Když zjistila, že veřejnost není informována o zdravotních problémech premiéra Churchilla, který se tehdy zotavoval z ataku mrtvice, nebála se dát najevo svůj nesouhlas a živoucí legendě mlžení o pravdě za zatajování faktů vyčinit přímo do očí. Téměř osmdesátiletému muži udělila pořádnou lekci. Tehdy jí bylo necelých třicet. Na toto její odhodlání a sílu nezapomínejme.“

Jak vznikal rozhovor?

Někdejší protokolář prezidentů Forejt nás přivítal u sebe doma na pražském Barrandově. Obývacímu pokoji, kde jsme rozhovor vedli, vévodila obří knihovna plná almanachů šlechtických rodů a monografií, které pokrývaly britské, německé, rakouské, případně dokonce bulharské vládnoucí větve.

Po svém krátkém setkání se smrtí, kdy loni na jaře prodělal mrtvici a učil se znovu fungovat i chodit, má Forejt byt přizpůsoben svým potřebám. „Do roka budu chodit o jednoduché holi, teď mám čtyřbodovou,“ pochlubil se ale s tím, že mu pomáhá jeho urputnost. A rozpovídal se na své oblíbené téma: Britská královská rodina.

VIDEO: Královna Alžběta a vévodkyně Meghan poprvé samy spolu na akci

Fotogalerie
141 fotografií