Amalia se stane rytířkou Řádu nizozemského lva a dostane rovněž Nasavský domácí řád zlatého lva. Vyznamenání pro následníky trůnu je v zemi tradicí od konce 19. století, kdy Řád nizozemského lva jako první žena získala královna Wilhelmina.

Ve středu se korunní princezna také oficiálně stane členkou Státní rady, což je poradní orgán vlády. Dovršením 18 let zároveň Amalia splnila zákonnou podmínku a může se stát hlavou státu v případě, kdy by její otec zemřel nebo abdikoval.

Blahopřání pro princeznu přicházejí z celého světa, některé netradiční dárky ale přichystali i Nizozemci. Například Královský spolek zvonařů nechal speciálně k jejím narozeninám složit skladbu, kterou budou v příštích dnech hrát zvonkohry v celé zemi. Nizozemská pošta nechala vytisknout 750 kusů pamětních známek s portrétem budoucí královny pozlacených 24karátovým zlatem. Jeden exemplář je ke koupi za 50 eur (1300 korun), napsala agentura DPA.

Osobní blahopřání na twitteru zveřejnil i premiér Mark Rutte, který princezně popřál "příjemný a slavnostní den". Vzhledem k protipandemickým opatřením nebudou oslavy ale nijak velkolepé a i uvnitř rodiny je nejspíše poznamená šíření koronaviru. Amaliina babička, 83letá princezna Beatrix, měla totiž nedávno navzdory očkování pozitivní test.

Čtyřiapadesátiletý král Willem-Alexander nastoupil na trůn po abdikaci své matky Beatrix v roce 2013. S manželkou Máximou, původem z Argentiny, má tři dcery. Druhorozené princezně Alexii je 16 let, nejmladší Ariane 14 let.

Fotogalerie
12 fotografií