V roce 1968 na popud prince Philipa (99) vpustila královská rodina do Buckinghamského paláce filmový štáb stanice BBC, který měl veřejnosti představit moderní stránku monarchů a vykreslit je jako zcela obyčejné lidi. Po premiéře o rok později a jedné repríze v roce 1972 putoval dokument pod zámek; Alžbětě se nezdálo, že jim byl ku prospěchu a považovala jej za ponižující kapitolu britské monarchie.

Zhlédnout zapovězený film bylo pro běžného občana nesmírně obtížné, ne však nemožné. Zájemci museli z paláce vydolovat povolení, dostavit se do sídla BBC a zaplatit poplatek. Tak to alespoň fungovalo do minulých týdnů. Dokument s prostým názvem Královská rodina se po téměř 50 letech vydral na světlo světa a našel krátkodobý domov na oblíbené stránce pro sdílení videí Youtube.

Video: Královská rodina děkuje zdravotníkům

Video
délka: 04:56.67

Královská rodina děkuje zdravotníkům Instagram Kensington Royals

Kdo se postaral o únik královniny velké ostudy, není zatím jasné. Dokument ze stránky po nějaké době zmizel, stihl však nasbírat tisíce zhlédnutí. „Je to problém BBC. Oháníme se autorskými právy, kde se dá, jenže čas od času se na internetu objeví něco, co by tam být nemělo,“ sdělil listu Telegraph královský zdroj.

Podle bývalého tiskového mluvčího královské rodiny Dickieho Aribitera, který kauzu okomentoval pro server Daily Mail, je však držitelem autorských práv stanice BBC. „Někdo to očividně ukradl z archivu BBC. Byl to jejich dokument ve spolupráci s královskou rodinou. BBC má k němu autorská práva. K jeho natočení použili vlastní techniku, vlastní zaměstnance a scénář Antonyho Jaye. Autorská práva jsou jejich,“ stojí si Arbiter za svým.

VIDEO: Královští sourozenci děkují zdravotníkům! Potlesk za boj proti koronaviru

Video
délka: 00:15.74

Královští sourozenci děkují zdravotníkům! Potlesk za boj proti koronaviu Kensington Royal

Fotogalerie
85 fotografií