V sobotu odpoledne se na hradě Windsor konala další královská ceremonie. Hrad, který obýval už Vilém I. Dobyvatel, si oblíbil princ Harry s manželkou Meghan. V květnu minulého roku se na hradě Windsor v kapli sv. Jiří konala jejich veselka a rozsáhlý hradní komplex vybrali i jako místo křtin svého prvního potomka.

Od prvopočátku se spekulovalo, že malý Archie Harrison Mountbatten-Windsor bude pokřtěn právě v tudorovské kapli, kde se konala svatba jeho rodičů, ovšem královský pár nakonec rozhodl, že slavnostní ceremonie proběhne v malé soukromé kapli ležící v hradním komplexu.

Meghan s Harrym už mnohokrát ukázali, že jsou pár, který jde proti zažitým zvyklostem, což se potvrdilo i během plánování křtin jejich prvorozeného synka. Na rozdíl od oblíbeného královského páru prince Williama a vévodkyně Kate rozhodli, že křtiny malého Archieho budou soukromou akcí, na níž pozvou jen hrstku nejbližších.

Navíc si nepřáli, aby u jejich příjezdu a příjezdu hostů do kaple byli přítomni novináři. „Tento krok je v rozporu s rozhodnutím vévody a vévodkyně z Cambridge, kteří nechali kamery, aby točily jejich děti při křtinách spolu s příchodem rodinných příslušníků a kmotrů, než se odebrali na soukromou recepci,“ uvedla reportérka Roya Nikkahová pro Sunday Times.

Dlouho se spekulovalo, kdo se ceremonie zúčastní, Meghan s Harrym nakonec fanoušky nenechali dlouho čekat a na jejich oficiální sociální síti zveřejnili fotografie, které vznikly v Zeleném salónku na hradě Windsor. Ostatně v tomtéž salónku se královská rodina fotografovala při křtinách prince Harryho. Další roztomilé snímky pyšných rodičů a malého Archieho vznikly v zahradě hradu.

Fanoušci britské královské rodiny se tak konečně dočkali více fotografii roztomilého Archieho. Na skupinové fotografii pyšní rodiče sedí na zeleném křesle. Meghan má na sobě bílé šaty a v náručí má malého Archieho, který je oděn do roucha z anglické krajky Honiton. Toto roucho nechala ušít královna Viktorie pro svou nejstarší dceru a od té doby je každý potomek britské královské rodiny křtěn v něm. Nejedná se však o původní roucho, ale o repliku, kterou ušila Angela Kelly na přání královny Alžběty.

Po stranách sedí Camilla, vévodkyně z Cornwallu, a Kate, vévodkyně z Cambridge.  Na snímku je dále pyšný dědeček princ Charles, babička Archieho Doria Raglandová, sestry zesnulé princezny Diany Lady Jane Fellowesová a Lady Sarah McCorquodaleová a vedle nich stojí princ William. Sestry zesnulé princezny podle zpravodajského serveru The Sun zřejmě také byly kmotrami dvouměsíčního Archieho.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

This morning, The Duke and Duchess of Sussex’s son, Archie Harrison Mountbatten-Windsor was christened in the Private Chapel at Windsor Castle at an intimate service officiated by the Archbishop of Canterbury, Justin Welby. The Duke and Duchess of Sussex are so happy to share the joy of this day with members of the public who have been incredibly supportive since the birth of their son. They thank you for your kindness in welcoming their first born and celebrating this special moment. Their Royal Highnesses feel fortunate to have enjoyed this day with family and the godparents of Archie. Their son, Archie, was baptised wearing the handmade replica of the royal christening gown which has been worn by royal infants for the last 11 years. The original Royal Christening Robe, made of fine Honiton lace lined with white satin, was commissioned by Queen Victoria in 1841 and first worn by her eldest daughter. It was subsequently worn for generations of Royal christenings, including The Queen, her children and her grandchildren until 2004, when The Queen commissioned this handmade replica, in order for the fragile historic outfit to be preserved, and for the tradition to continue. Photo credit: Chris Allerton ©️SussexRoyal

Příspěvek sdílený The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal),Čec 6, 2019 v 8:14 PDT

 

Zatímco vévoda a vévodkyně z Cambridge na slavnostní ceremoniál přijeli odpoledne vozem, vévoda a vévodkyně z Cornwallu přiletěli helikoptérou. „Vévoda a vévodkyně ze Sussexu jsou rádi, že se s vámi mohou podělit o dnešní štěstí a každému na světě by rádi poděkovali za trvající podporu,“ stojí v prohlášení královského páru. „Cítí se neskonale šťastni, že se mohli těšit z tohoto momentu se svou rodinou a Archieho kmotry,“ stojí dále v prohlášení.

Fotogalerie
78 fotografií