Smutnou zprávu oznámil ve středu večer královský dvůr v Oslu. Korunní princezně byla totiž diagnostikována plicní fibróza v raném stádiu. „I když je taková diagnóza pro mě velkým limitem v životě, jsem ráda, že mi nemoc našli tak brzy.“ Toto vážné onemocnění způsobuje trvalé dýchací potíže a podle agentury AP není známý žádný lék. 

„Mým cílem je dál pracovat a zúčastnit se oficiálního programu co nejvíc to půjde,“ uvedla Mette-Marit. Právě proto, že se zřejmě kvůli nemoci nebude moci účastnit některých oficiálních akcí, se spolu s manželem, následníkem trůnu Haakonem Magnusem (45), rozhodli veřejnost informovat.

Blondýnka, která svému choti porodila dceru Ingrid Alexandru (14) a syna Sverrea Magnuse Norského (12) a kromě toho má ještě syna Mariuse (21), jehož měla za svobodna, bude podstupovat další testy a léčbu. Je proto v péči odborníka, profesora Kristiana Björa z univerzitní nemocnice Rikshospitalet v norské metropoli.

Ten v oficiálním prohlášení uvedl, že se fibróza v jejím případě rozvíjí pomaleji, než je obvyklé. Jedná se tak o neobvyklou formu nemoci, která navíc údajně není způsobená vnějšími vlivy. „Není ještě jasné, zda je plicní onemocnění spojeno s rozsáhlejším procesem autoimunitní nemoci nebo zda existují jiné příčiny, které tvoří základ změn plic.“ Bohužel pro princeznu je plicní fibróza nevyléčitelná, ovšem při včasném diagnostikování je ještě možné příznaky zpomalit.

VIDEO: Mette-Marit Norská: Princezna s drogovou minulostí

Video
délka: 02:00.07

Mette-Marit Norská: Princezna s drogovou minulostí BPŽ/Karel Dlabač

Mette, která poslední dobou nečekaně omdlévala, tak už konečně ví, co její problémy způsobovalo. Život se s ní ale nemazlil nikdy. Její nevlastní bratr se stal v červenci 2011 obětí norského vraha Anderse Behringa Brevika. Ona sama před setkáním s princem žila jako svobodná matka a jelikož neměla výuční list, živila se jako servírka. Byla to také pořádná divoška, která brala drogy, užívala si na divokých večírcích, oddávala se skupinovému sexu, a dokonce natočila i lesbický klip.

Na technoparty v roce 1999 ale potkala norského prince, který se do ní zamiloval. Vztah s ní si prosadil i přesto, že královská rodina byla jasně proti. Se svou neurozenou »Popelkou« žil nějakou dobu na psí knížku, a chtěl se dokonce vzdát i trůnu. Veřejnost si ale blondýnku nakonec zamilovala, a tak se v roce 2001 konala slavná svatba, a dvojice se tak stala korunním párem Norska.

Plicní fibróza

Plicní fibróza je onemocnění dýchacích cest, při němž vznikají jizvy v plicní tkáni, což vede k vážným problémům s dýcháním. Častěji se nemoc vyskytuje u kuřáků. Pouze polovina pacientů s plicní fibrózou přežije déle než dva až pět let od stanovení diagnózy. Riziko úmrtí je větší než u zhoubných národů. Pokud je ale nemoc odhalena včas, může léčba pomoci zpomalit její postup.

VIDEO: Zato Británie žije především těhotenstvím Meghan! Harry poprvé o dítěti: Nejdůležitější slovo uvízlo v hrdle

Video
délka: 01:35.96

Harry poprvé o dítěti s Meghan: Nejdůležitější slovo uvízlo v hrdle! Reuters

Fotogalerie
22 fotografií