Princezna je jediným dítětem korunního prince Naruhita a jeho ženy Masako, která se více než deset let potýká s depresemi. Ceremoniář v paláci korunního prince Nobutake Odano řekl, že Aiko se uzdravuje, ale do školy se vrátí až po nějakém čase.

Palácová nemocnice při nedávné prohlídce neshledala u princezny závažný zdravotní problém. Na základní škole chyběla zřídka se usmívající Aiko jen málo. Na veřejnosti se v přítomnosti rodičů objevila v létě. Její matka Masako zrušila své říjnové cesty s vysvětlením, že je unavená a že chce pečovat o dceru.

Princezna Masako má za sebou studia na prestižních školách a také diplomatickou kariéru, již ukončila sňatkem za Naruhita v roce 1993. Její deprese byly připisovány potížím přivyknout si na život v paláci a tlaku císařského dvora, aby porodila syna. Masako prodělala v roce 1999 potrat a v roce 2001 přivedla na svět dceru Aiko.

Uvažovalo se o změně nástupnických zákonů, ale nakonec krizi vyřešilo narození syna Naruhitovu mladšímu bratrovi Akišinovi v roce 2006. Jeho syn Hisahito je nyní třetí v pořadí následnictví japonského trůnu.

Dvaaosmdesátiletý Akihito letos vyjádřil obavy, zda kvůli svým přibývajícím zdravotním potížím bude moci plně dostát svým povinnostem. Abdikaci podat nemůže, ale uvažovalo se o tom, že císař chce část povinností předat Naruhitovi.

Fotogalerie
5 fotografií