První přiznaný gay z řad britské aristokracie Ivar má ve svém rodokmenu jen ty nejzajímavější jména. Je totiž praprapravnukem královny Viktorie i carevny Kateřiny Veliké a mezi jeho přímými předky byste mohli najít i ruského spisovatele a básníka Alexandra Puškina.

Lordu Mountbattenovi přitom trvalo dlouho, než byl schopen svou orientaci přijmout a začít podle toho i žít. Předtím byl ženatý s Penelope Thompson, s níž měl i tři dcery – Ellu (20), Alexandru (18) a Louise (14). Jenže ani spokojená rodina mu nemohla vynahradit život ve lži, a tak před pěti lety přišel rozvod a nakonec i přiznání k tomu, že má ve skutečnosti rád muže.

„Bojoval jsem se svou orientací a svým způsobem stále bojuji, dostat se do tohoto bodu vyžadovalo nelehký posun,“ svěřil se Lord Mountbatten v rozhovoru pro deník The Mail. „Je úžasné, jak daleko jsme pokročili v toleranci. Přiznání se k homosexualitě je tak humorná fráze, ale je to stav, v němž jsem šťastný,“ říká Ivar.

Fotogalerie: Letos uběhne 20 let od smrti princezny…
68 fotografií

A to i přesto, že se setkává i s negativními reakcemi, dokonce i v rodině. Ostatně ani sama panovnice Velké Británie a jeho sestřenka prý homosexualitu příliš nepodporuje a v soukromí dokonce nesouhlasí ani s oddáváním osob stejného pohlaví. Oporu však Ivar získal například v synovi Alžběty II. Edwardovi a jeho choti, hraběnce Sophii. Ti jsou nejenže kmotry jeho dcer, ale hlavně patří mezi jeho blízké přátele a stojí za ním.

Lord navíc již našel i lásku! Jiskra mezi ním a šéfem stevardů Jamesem Coylem přelétla loni v březnu ve švýcarských horách. Coyle si Mountbattena spletl s instruktorem lyžování a v baru jej proto vesele pozdravil. Prý se pak do sebe okamžitě zamilovali a od té doby je z nich nerozlučná dvojice. James už poznal několik členů královské rodiny a zná se i s Ivarovými dětmi.

Fotogalerie
9 fotografií